Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-28 21:29

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/varlden/amnesty-massavrattningar-i-syriskt-fangelse/

VÄRLDEN

Amnesty: Massavrättningar i syriskt fängelse

Videon är 1 min 23 sek lång. Upp till 13 000 människor kan under fem år ha blivit utomrättsligt avrättade i hemlighet i den syriska regimens ökända fängelse Saydnaya. Det uppges i en rapport från människorättsorganisationen Amnesty.

Istanbul. Det har kallats jordens värsta plats: militärfängelset Saydnaya i Syrien. Nu visar en ny rapport från Amnesty att det skett systematiska massavrättningar på fängelset.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.