Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-22 13:40

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/varlden/eu-riktar-ytterligare-sanktioner-mot-ryssland/

VÄRLDEN

EU riktar ytterligare sanktioner mot Ryssland

Söndagens folkomröstning i östra Ukraina är illegal, förklarar EU:s utrikesministrar på måndagen och sätter också sätter upp fler ryssar på sanktionslistan. För första gången pekar EU inte enbart ut beslutsfattare, utan också personer som tjänar pengar på Rysslands införlivande av Krim.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.