Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-22 04:38

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/varlden/kinesiska-hundar-raddade-fran-restauranggrytan/

VÄRLDEN

Kinesiska hundar räddade från restauranggrytan

Kinesiska djurrättsaktivister räddade i fredags runt 430 hundar från att bli restaurangmat när en lastbilstransport med djur stoppades i Peking. Aktionen utvecklades till en 15 timmar lång dragkamp om hundarna som ändade med en affärsuppgörelse.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till nationaldagen.

Alla artiklar gratis fram till 6 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.