Rättegången mellan den franske stjärnkocken Marc Veyrat och Michelinguiden inleds i dag.
En utskrift från Dagens Nyheter, 2019-12-08 08:01
Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/varlden/michelinguiden-infor-ratta-efter-cheddarmiss/
Michelinguiden inför rätta efter cheddarmiss

Veyrat anklagar den berömda restaurangguiden för att ha vanärat honom genom att ha påstått att han haft cheddar i en sufflé i stället för en fransk kvalitetsost.
– Jag hade saffran i den (sufflén) och gentlemannen som kom trodde att det var cheddar eftersom den var gul. Det är helt galet, har Marc Veyrat tidigare sagt.
I sin stämningsansökan kräver han att Michelinguidens inspektör lämnar över sina anteckningar från besöket på La maison des bois i de franska alperna.
Veyrat hade fram tills nyligen maximala tre stjärnor i Michelinguiden, men blev fråntagen en stjärna av den nitiska inspektören som han nu har stämt.