Den mytomspunne ledaren för terrorsekten Islamiska staten Abu Bakr al-Baghdadi har dödats i en amerikansk operation. På en presskonferens sa president Donald Trump att al-Baghdadi sprang in i en tunnel med tre av sina barn och utlöste en självmordsväst.
– Han dog som en hund och som en fegis, sa presidenten.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis fram till valborg!
Alla artiklar gratis till 30 april, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.