Snart går startskottet för världens största idrottsfest: Olympiska spelen. Problemet är att en överväldigande majoritet deltar som soffliggare, med fjärrkontrollen i högerhanden och en macka i vänster.
– Trots att världen ser på när atleter från många länder tävlar kommer flertalet åskådare att vara tämligen inaktiva. Den globala utmaningen är tydlig – vi måste göra fysisk aktivitet till en prioritet i hela världen för att förbättra hälsan och minska risken för sjukdom, säger forskaren Pedro Hallal, enligt BBC.
Lancet-rapporten som publicerats inför de stundande OS-spelen har kartlagt riskerna med inaktivitet. Var tredje vuxen rör på sig för lite och varje år dör 5,3 miljoner människor runtom världen på grund av inaktivitet. Inaktivitet ökar risken för hjärtsjukdomar, diabetes och cancer.
Rapporten menar att om inaktiviteten kunde minskas med tio procent skulle mer än en halv miljon dödsfall undvikas varje år. Om alla rörde på sig mer skulle medellivslängden öka med drygt åtta månader.
En australisk rapport som publicerades tidigare i år visar på att de som sitter elva timmar om dagen löper 40 procent högre risk att dö i förtid jämfört med dem som endast sitter i fyra timmar.