Det senaste decenniet har andelen barn som går i skolan i världen nästan inte ökat alls, trots att antalet lärare och skolor blivit fler. Det visar en ny rapport från Unicef.
De största orsakerna till den avstannade utvecklingen är fattigdom samt fler och mer komplexa konflikter.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis hela sommaren.
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.