Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-26 11:02

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/varlden/uppgifter-misstankt-paristerrorist-redo-att-spranga-sig-i-bryssel/

VÄRLDEN

Uppgifter: Misstänkt Paristerrorist redo att spränga sig i Bryssel

58 sek. Hot om attentat har lett till att Belgien höjt terrorberedskapen i Bryssel till den högsta möjliga. Polis och militär syns på gatorna Bryssel, som är mer stilla än på länge.
Bild 1 av 1
Foto: Geert Vanden

Belgien har höjt terrorberedskapen i Bryssel till max. Polisen jagar två misstänkta terrorister – en av dem tros ha en bomb av samma typ som användes vid terrordåden i Paris. ”Salah kan vara redo att spränga sig”, säger advokat Carine Couquelet.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.