Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-25 14:55

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/varlden/usa-detaljer-klara-for-mote-med-kim-jong-un/

VÄRLDEN

USA: Detaljer klara för möte med Kim Jong-Un

Kim Jong-Un och Donald Trump träffades i juni i fjol.
Foto: Evan Vucci/AP

Tid och plats är bestämt för USA:s president Donald Trump kommande möte med Nordkoreas diktator Kim Jong-Un, säger Trump och tillägger att det kommer att tillkännages nästa vecka.

Enligt USA är Kim fast besluten att avveckla landets anläggningar för anrikning av uran.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.