Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-29 11:33

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/vetenskap/antibiotikakrisen-ska-losas-med-sverige-i-spetsen/

VETENSKAP

Antibiotikakrisen ska lösas med Sverige i spetsen

Forskaren Helena Bysell, som leder EU:s projekt för att få bukt med antibiotikaresistens, är optimistisk inför framtiden: ”Ett läkemedel skulle kunna vara ute på marknaden om ytterligare cirka tio år”, säger hon.
Foto: Paul Hansen

Stockholm. Sverige leder kampen mot antibiotikaresistens. I ett stort EU-projekt tar en grupp forskare fram nya strategier för behandling av infektioner. Men det dröjer minst tio år innan arbetet skulle kunna resultera i ett nytt läkemedel

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.