Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-07 04:59

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/vetenskap/forebygg-demens-lat-hjarnan-ha-roligt/

VETENSKAP

Förebygg demens – låt hjärnan ha roligt

Foto: Alamy

Att träna hjärnan och leva sunt minskar risken att drabbas av demens eller alzheimer. Ju tidigare man lägger om sin livsstil desto bättre för att förebygga eller skjuta upp sjukdomsdebuten, men det är aldrig försent att börja.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.