Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-02 01:12

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/vetenskap/spannande-upptackt-men-inget-resmal/

VETENSKAP

”Spännande upptäckt – men inget resmål”

Robert Cumming, astronom vid Onsala rymdobservatorium utanför Göteborg.
Foto: TT

Nyupptäckta planeten Kepler-452b är inte något resmål. Men visst är det stort att Nasas forskare har hittat den mest jordlika planeten hittills, menar Robert Cumming, astronom vid Onsala rymdobservatorium söder om Göteborg, till TT.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.