Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-26 00:12

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/resor/matsafari-i-kulinariska-flandern/

RESOR

Matsafari i kulinariska Flandern

Bild 1 av 5
Foto: Shutterstock
Bild 2 av 5
Foto: Anna Wahlgren
Bild 3 av 5
Foto: Anna Wahlgren
Bild 4 av 5
Foto: Anna Wahlgren
Bild 5 av 5
Foto: Anna Wahlgren

”It’s easy to love a country known for chocolate and beer”. Så sammanfattade Barack Obama sitt Belgienbesök.

DN har åkt på matsafari i Flandern – den region i Europa med flest Michelinstjärnor per invånare, och där ölkulturen precis har tagits upp på Unescos världsarvslista.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.