Sloane Stephens är tillbaka från skada – och det med besked. Efter 2–1 i set mot Anastasija Sevastova är amerikanskan i semifinal i US Open.
– Det är obeskrivligt, säger 24-åringen.
En utskrift från Dagens Nyheter, 2022-06-27 12:59
Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sport/bra-amerikansk-start-i-us-open-kvartarna/
Sloane Stephens är tillbaka från skada – och det med besked. Efter 2–1 i set mot Anastasija Sevastova är amerikanskan i semifinal i US Open.
– Det är obeskrivligt, säger 24-åringen.
Du vet väl att du kan skapa ett gratiskonto på DN? Som inloggad kan du ta del av flera smarta funktioner.
Inför kvartsfinalerna i US Open-tennisen hoppades hemmapubliken på Flushing Weadows i New York på fem amerikanska singelsemifinalister, samtliga fyra på damsidan och en på herrsidan.
Sloane Stephens såg till att det blev jubel direkt. 24-åringen vann en thriller mot lettiskan Anastasija Sevastova, 6–3, 3–6, 7–6 (7–4). Spelarna bröt varandras serve fram och tillbaka i tredje set men till slut avgjordes allt i tiebreak. Där var Stephens hela tiden steget före och hon säkrade segern på första matchbollen.
Den oseedade amerikanskan gjorde comeback efter skada i somras och är för första gången i semifinal i sin ”favoritturnering”.
– Jag blir tårögd. När jag påbörjade min comeback i Wimbledon kunde jag inte drömma om det här. Otroligt, säger amerikanskan i segerintervjun.
Först av alla singelspelare att nå semifinal var Pablo Carreño Busta. Den 12:e-seedade spanjoren besegrade argentinaren Diego Schwartzman med 6–4, 6–4, 6–2 på knappt två timmar och har ännu inte förlorat ett set i turneringen.
– Det här är något jag alltid har drömt om men som jag aldrig trodde skulle inträffa här. Det känns fantastiskt, säger Carreño Busta.
I de fyra första omgångarna avfärdade 26-åringen från Gijón fyra kvalspelare och Schwartzman, seedad 29:a i startfältet, var lika chanslös. Nu är Carreño Busta en match från sin första Grand Slam-final, där det skulle kunna bli ett helspanskt möte med Rafael Nadal.
– Det skulle vara fantastiskt att möta honom i finalen men vi måste ta det steg för steg, säger Carreño Busta.