Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-31 13:14

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sport/en-sm-final-ar-tio-ganger-storre-an-en-vm-final/

SPORT

”En SM-final är tio gånger större än en VM-final”

David Karlsson var med när Hammarby tog sitt första SM-guld. Nu vill han göra samma sak med Villa.
Foto: Joakim Roos

Han vann elitseriens skytteliga överlägset – ändå petades David Karlsson från VM-truppen. ”Det skiter jag i nu, jag får ju spela den viktigaste matchen på hela året. En SM-final är tio gånger större än en VM-final”, säger Villaanfallaren.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.