Hoppa till innehållet

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer

En utskrift från Dagens Nyheter, 2021-07-24 21:40

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sport/guide-till-os-i-tokyo-schema-dag-for-dag/

SPORT

Guide till OS i Tokyo – schema dag för dag

OS i Tokyo pågår 23 juli till 8 augusti.
OS i Tokyo pågår 23 juli till 8 augusti. Foto: Rodrigo Reyes Marin/TT

OS i Tokyo pågår 23 juli till 8 augusti, men tjuvstartar ett par dagar före invigningen.

Så här tävlar de svenska idrottarna under spelen – se dag för dag nedan (uppdateras när idrottare går vidare).

Inför varje tävlingsdag kommer även hela dagsschemat att publiceras här (i svenska tider). Tidsskillnaden mellan Japan och Sverige är sju timmar.

DN Text

Lördag 24 juli

Sarah Sjöströms första försökslopp.
Sarah Sjöströms första försökslopp. Foto: Joel Marklund/Bildbyrån

Svenskar i farten:
05.30 TENNIS: singel, första omgången: Rebecca Peterson, Sverige–Mayar Sherif, Egypten
07.15 HANDBOLL: herrar, gruppspel: Sverige-Bahrain
07.30 GYMNASTIK: artistisk gymnastik, mångkamp kval: David Rumbutis
BORDTENNIS: singel första omgången:
08.45 Christina Källberg–Jieni Shao, Portugal
09.30 Linda Bergström–Sutirha Mukherjee, Indien
10.00 RIDSPORT: dressyr, lag och individuellt: Therese Nilshagen (11.12), Antonia Ramel (12.39), Juliette Ramel (12.57),
10.30 FOTBOLL: damer, gruppspel: Sverige-Australien
12.00 SIMNING: försökspass: 100 m fjäril: Sarah Sjöström, Louise Hansson (12.28); 100 m bröstsim: Erik Persson (13.55), damer lagkapp 4x100 fritt, Sverige (14.15).

Finaler:
01.30 SKYTTE: luftgevär 10 m (d) och luftpistol 10 m (h)
04.00 CYKEL: linjelopp (h)
07.15 BÅGSKYTTE: mixed
10.00 JUDO: 48 kg (d) och 60 kg (h)
11.00 FÄKTNING: värja (d) och sabel (h)
12.00 TAEKWONDO: 49 kg (d) och 58 kg (h)

Höjdpunkter att hålla koll på:
02.00 BORDTENNIS: singelturnering inleds.
02.00 HANDBOLL: Handboll, herrar, grupp A: Norge–Brasilien.
! Första matchen i handbollsturneringen
04.00 TENNIS: singel, första omgången
04.00 CYKEL: herrarnas linjelopp, 234 km
! En tuff bana med många stigningar kan gynna duktiga klättrare. Belgaren Wout van Aert finns bland favoriterna, tillsammans med Tour de France-segraren Tadej Pogacar och hans slovenske landsman Primoz Roglic.
07.15 HANDBOLL: herrar, Sverige-Bahrain
! Tolv lag indelade i två grupper spelar OS. De fyra bästa i varje grupp går till kvartsfinal.
! Sveriges trupp: Målvakter: 12 Andreas Palicka, 16 Mikael Aggefors. Utespelare: 2 Jonathan Carlsbogård, 5 Max Darj, 10 Niclas Ekberg, 11 Daniel Pettersson, 15 Hampus Wanne, 18 Fredric Pettersson, 19 Felix Claar, 22 Lucas Pellas, 24 Jim Gottfridsson, 27 Oscar Sunnefeldt.
10.30 FOTBOLL: damer, Sverige-Australien
12.00 SIMNING: försökspass
! Sarah Sjöström i försök på OS-gulddistansen 100 m fjäril (12.28) och i lagkapp 4x100 meter (14.15)

Hela dagsprogrammet:
01.30-05.30 RODD: återkval i singel- och dubbelsculler, försök dubbel enkelåra, lättvikts dubbelsculler och fyror
01.30-09.30 SKYTTE: försök och finaler i damer 10 m luftgevär och herrar 10 m luftpistol
02.00-07.30 + 11.00-15.00 BADMINTON: gruppspel i singel, dubbel och mixed dubbel
02.00-05.50 + 08.00-10.50 + 13.00-15.50 BEACHVOLLEY: gruppspel för damer och herrar
02.00-09.20 FÄKTNING: grundomgångar i damer värja och herrar sabel + 11.00-15.25 semi och finaler
02.00-05.30 HANDBOLL: gruppspel för herrar Norge-Brasilien, Frankrike-Argentina
02.00-05.45 + 07.15-10.15 + 12.30-15.30 BORDTENNIS: herrar och damer singel, mixed dubbel
02.00-05.50 VOLLEYBOLL: herrar Italien-Kanada, Brasilien-Tunisien
02.30-05.05 BÅGSKYTTE: mixade lag, 1/8-final + 07.15-10.25 kvarts-, semi- och finaler
02.30-06.15 LANDHOCKEY: herrar Japan-Australien, Nederländerna-Belgien
02.50-05.00 TYNGDLYFTNING: damer -49 kg grupp B + 06.50-09.00 grupp A
03.00-05.30 + 07.30-10.00 + 12.30-15.00 GYMNASTIK: herrarnas kval
03.00-09.30 SOFTBOLL: Australien-Kanada, USA, Mexiko
03.00-06.45 LANDHOCKEY: herrar Nya Zeeland-Indien, Argentina-Spanien
03.00-10.00 TAEKWONDO: damer -49 kg, herrar -58 kg + 12.00-15.40 återkval och finaler
03.15-05.25 + 07.00-08.50 + 10.30-12.30 + 14.00-15.50 BASKET: 3x3 damer och herrars gruppspel
04.00-07.30 + 10.00-13.30 BOXNING: damer -57 kg, herrar -69 kg, -81 kg, -91 kg
04.00-11.15 CYKLING: herrar linjelopp
04.00-07.30: JUDO damer -48 kg, herrar -60 kg + 10.00-12.40 semi- och finaler
04.00-13.00: TENNIS singel och dubbel
07.00-09.50 + 11.20-14.10 VATTENPOLO damernas gruppspel, två matcher
07.15-10.45 HANDBOLL herrar, gruppspel. Sverige–Bahrain
07.20-11.10 VOLLEYBOLL herrar Ryssland-Argentina, Japan-Venezuela
09.30-14.30 FOTBOLL damer, Chile-Kanada, Japan-Storbritannien
10.00-15.15 RIDSPORT dressyr lag och individuellt, dag 1
10.00-15.00 FOTBOLL damer, Kina-Zambia, Nederländerna-Brasilien
10.30-15.30 FOTBOLL damer, Sverige-Australien, Nya Zeeland-USA
11.30-15.15 LANDHOCKEY herrar Storbritannien-Sydafrika, damer Nederländerna-Indien
12.00-15.45 LANDHOCKEY herrar Kanada-Tyskland, damer Irland-Sydafrika
12.00-14.30 SIMNING försök herrar 400 m individuellt medley, 400 m fritt, 100 m bröstsim, damer 100 m fjäril, 400 m individuellt medley, 4x100 , fritt
12.40-16.30 VOLLEYBOLL herrar Polen-Iran, USA-Frankrike
13.00-15.00 SOFTBOLL Japan-Italien

Söndag 25 juli

Jonna Adlerteg kvalar i barr.
Jonna Adlerteg kvalar i barr. Foto: Fabrice Coffrini/AFP

Svenskar i farten:
03.00 SKYTTE: skeet, kval: Stefan Nilsson
03.00 BADMINTON: singel herrar, gruppspel: Felix Burestedt-P: Chou Tien Chen, Taiwan
03.30 SIMNING: finalpass: 100 m fjäril semifinal (03.40 - Sarah Sjöström, Louise Hansson), damer lagkapp 4x100 m fritt FINAL (04.45 - Sverige)
05.00 SEGLING: laser och laser radial: laser Jesper Stålheim; laser radial Josefin Olsson
10.00 BORDTENNIS: Singel, omgång 2: Anton Källberg
10.00 RIDSPORT: dressyr, lag och individuellt: Juliette Ramel, Therese Nilshagen, Antonia Ramel
12.00 SIMNING: försökspass: 100 m ryggsim Louise Hansson, Michelle Coleman (12.02), 200 m fritt Robin Hanson (12.17), 100 m bröstsim Sophie Hansson, Emelie Fast (12.34)
12.30 HANDBOLL: damer, gruppspel: Spanien-Sverige
13.20 GYMNASTIK: artistisk gymnastik, kval, barr: Jonna Adlerteg

Övriga finaler:
02.00 SKATEBOARD: street (h)
02.00 SKYTTE: luftpistol 10 m (d) och luftgevär 10 m (h)
03.30 SIMNING: 400 m medley (h), 400 m medley (d)
06.00 CYKEL: landsväg, linjelopp
06.45 BÅGSKYTTE: Lag (d)
08.00 SIMHOPP: Synkronisterat, 3 m (d)
08.50 TYNGDLYFTNING: 61 kg (h)
10.00 JUDO: 52 kg (d), 66 kg (h)
11.00 FÄKTNING: Florett (d), Värja (h)
12.00 TAEKWONDO: 57 kg (d), 68 kg (h)
12.50 TYNGDLYFTNING: 67 kg (h)
23.30 TRIATHLON: herrar

Höjdpunkter att hålla koll på:
03.00 BADMINTON: singel, gruppspel
! Felix Burestedt är ensam svensk deltagare
03.30 SIMNING: finalpass
! Semifinal på 100 m fjäril semifinal (ev. med Sarah Sjöström och Louise Hansson), final, damer lagkapp 4x100 m fritt
06.00 CYKEL: damernas linjelopp
08.10 GYMNASTIK: artistisk gymnastik, kval
! Amerikanska storstjärnan Simone Biles går in i OS
12.00 SIMNING: försökspass:
! 17-åringen Emelie Fast och Sophie Hansson simmar 100 m bröstsim
12.30 HANDBOLL: damer, Spanien-Sverige
! De svenska handbollsdamerna möter VM-silvermedaljörerna i sin öppningsmatch
14.00 BASKET: Frankrike-USA
! USA:s Dream team med bland andra Kevin Durant startar resan mot finalen

Hela dagsprogrammet:
00.00-09.20 SURFING: omgång 1 och 2
02.00-05.50 + 08.00-10.50 + 13.00-15.50 BEACHVOLLEY: herrar och damer grundomgång
02.00-09.20 FÄKTNING: damer florett, herrar värja + 11.00-15.25 semi och finaler
02.00-05.30 + 07.15-10.45 HANDBOLL: damer, gruppspel
02.00-04.40 RODD: semifinaler, singel- och dubbelsculler, lättviktsdubbelsculler, fyror återkval och åttor försök
02.00-09.00 SKYTTE: skeet kval dag 1
02.00-09.30 SKYTTE: 10 m luftpistol damer, 10 m luftgevär herrar
02.00-06.55 SKATEBOARD: herrar street
02.00-05.50 VOLLEYBOLL: damer Ryssland-Italien, USA-Argentina
02.30-04.50 BÅGSKYTTE: damer lag, 1/8-dels final + 06.45-10.25 kvarts, semi och finaler
02.30-06.15 LANDHOCKEY: damer Storbritannien-Tyskland, Japan-Kina
03.00-06.35 + 08.10-11.45 + 13.20-15.00 GYMNASTIK: damer kval
03.00-08.30 + 11.00-14.30 BADMINTON: herrar och damer, singel och dubbel
03.00-09.30 SOFTBOLL: Australien-USA, Kanada-Japan
03.00-05.00 + 06.40-08.40 + 10.20-12.20 + 14.00-16.00 BASKET: herrar gruppspel
03.00-06.45 LANDHOCKEY: damer Australien-Spanien, Nya Zeeland-Argentina
03.00-05.00 BORDTENNIS: kvartsfinaler mixeddubbel + 13.00-15.00 semifinaler mixeddubbel
03.00-10.00 TAEKWONDO: damer -57 kg, herrar -68 kg + 12.00-15.40 återkval och finaler
03.00-05.50 VATTENPOLO: herrar, gruppspel
03.15-05.25 + 07.00-08.50 + 10.30-12.30 + 14.00-15.50 BASKET: 3x3 damer och herrars gruppspel
03.30-05.20 SIMNING: herrar finaler 400 m individuell medley, 400 m fritt, semifinal 100 m bröstsim, damer semi 100 m fjäril, finaler 400 m individuell medley, 4x100 m fritt
04.00-07.45 + 10.00-13.45 BOXNING: damer -51 kg, -69 kg, herrar -75 kg, +91 kg
04.00-07.30 JUDO: damer -52 kg, herrar -66 kg + 10.00-12.40 återkval och finaler
04.00-13.00 TENNIS: singel och dubbel, första omgång
04.50-07.00 TYNGDLYFTNING: herrar -61 kg, -67 kg grupp B + 08.50-11.00 -61 kg grupp A + 12.50-15.00 -67 kg grupp A
05.00-11.00 SEGLING: RS:X, laser och laser radial
06.00-09.45 KANOTSLALOM: herrar C1, damer K1 försök
06.00-10.35 CYKLING: damer linjelopp
07.00-10.45 BORDTENNIS: omgång 2
07.20-11.10 VOLLEYBOLL: damer Serbien-Dominikanska Republiken, Kina-Turkiet
08.00-09.00 SIMHOPP: damer synkro 3 meters svikthopp
09.30-14.30 FOTBOLL: herrar, gruppspel Egypten-Argentina, Australien-Spanien
10.00-15.15 RIDSPORT: dressyr lag och individuellt, dag 2
10.00-15.00 FOTBOLL: herrar, gruppspel Nya Zeeland-Honduras, Rumänien-Sydkorea
10.30-15.30 FOTBOLL: herrar, gruppspel Brasilien-Elfenbenskusten, Saudiarabien-Tyskland
11.30-15.15 LANDHOCKEY: herrar Indien-Australien, Spanien-Nya Zeeland
12.00-15.45 LANDHOCKEY: herrar Japan-Argentina, Sydafrika-Nederländerna
12.00-14.30 SIMNING: försök, damer 100 m ryggsim, 100 m bröstsim, 400 m fritt, herrar 200 m fritt, 100 m ryggsim, 4x100 m fritt
12.30-16.00 HANDBOLL: damer, gruppspel. Spanien– Sverige
12.40-16.30 VOLLEYBOLL: damer Japan-Kenya, Brasilien-Sydkorea
13.00-15.00 SOFTBOLL: Italien-Mexiko
23.30-02.00 TRIATHLON herrar

Måndag 26 juli

Tommy Macias tävlar i judons 73-kilosklass.
Tommy Macias tävlar i judons 73-kilosklass. Foto: Attila Kisbenedek/AFP

Svenskar i farten:
02.00 SKYTTE: skeet, kval och FINAL: Stefan Nilsson
04.10 RODD: Singelsculler, kvartsfinal: Lovisa Claesson
03.30 SIMNING: 100 m fjäril FINAL (ev. Sarah Sjöström, Louise Hansson), 100 m bröstsim semifinal (ev. Sophie Hansson, Emelie Fast), 200 m frisim semifinal (ev Robin Hansson), 100 m ryggsim semifinal (ev Louise Hansson, Michelle Coleman)
04.00 JUDO: -73 kg, elimineringsomgång: Tommy Macias–Victor Scvortov, Förenade arabemiraten, följt av åttondelsfinal och kvartsfinal
04.00 TENNIS: singel, andra omgången: Rebecca Peterson
05.00 SEGLING: laser och laser radial: laser Jesper Stålheim; laser radial Josefin Olsson
05.51 BOXNING: -75 kg, första rundan: Adam Chartoi
10.00 JUDO: -73 kg, återkval, semi och FINAL: ev. Tommy Macias
14.30 HANDBOLL: herrar, gruppspel: Sverige-Japan

Övriga finaler:
02.00 SKATEBOARD: street (d)
03.30 SIMNING: 400 m frisim (d), 4x100 m frisim (h)
06.45 BÅGSKYTTE: Lag (h)
07.00 KANOTSLALOM: C-1 (h)
08.00 MOUNTAINBIKE: Cross-country (h)
10.00 SIMHOPP: Synkroniserat 10 m (h)
10.00 JUDO: 57 kg (d)
11.00 FÄKTNING: Sabel (d), Florett (h)
12.00 GYMNASTIK: Lag (h)
12.00 TAEKWONDO: 67 kg (d) och 80 kg (h)
12.50 TYNGDLYFTNING: 55 kg (d)
13.00 BORDTENNIS: Mixeddubbel
23.30 TRIATHLON: damer

Höjdpunkter att hålla koll på:
02.00 SKYTTE: skeet, kval och final
! Stefan Nilsson siktar mot guld
03.30 SIMNING: finalpass
! Finaler på 100 m fjäril (ev. med Sarah Sjöström och Louise Hansson)
10.00 JUDO: -73 kg, återkval, semi och final
! Tommy Macias gick till VM-final i juni. Är han vara med i striden om OS-medaljerna?12.00 GYMNASTIK: Lagfinal, herrar
14.30 HANDBOLL: herrar, Sverige-Japan

Hela dagsprogrammet:
00.00-09.40 SURFING: tredje rundan
02.00-05.50 + 08.00-10.50 + 13.00-15.50 BEACHVOLLEY: herrar och damer, gruppspel
02.00-09.20 FÄKTNING: damer sabel, herrar florett + 11.00-15.25 semi- och finaler
02.00-05.30 HANDBOLL: herrar, gruppspel
02.00-04.20 RODD: kvartsfinaler singelsculler, semifinaler dubbelsculler, återkval fyror
02.00-05.00 + 09.30-12.30 RUGBY: herrar, grundomgång
02.00-10.15 SKYTTE: skeet kval dag 2 och finaler
02.00-06.55 SKATEBOARD: damer, street
02.00-05.50 VOLLEYBOLL: herrar Iran-Venezuela, USA-Ryssland
02.30-04.05 BÅGSKYTTE: herrar lag + 06.45-10.25 kvart-, semi- och finaler
02.30-06.15 LANDHOCKEY: herrar Tyskland-Belgien, Storbritannien-Kanada
03.00-08.30 + 11.00-14.30 BADMINTON: singel, dubbel och mixed dubbel gruppspel
03.00-09.30 SOFTBOLL: Japan-USA, Kanada-Italien
03.00-05.00 + 10.20-12.20 BASKET: damer, gruppspel
03.00-06.45 LANDHOCKEY: damer Nederländerna-Irland, Australien-Kina
03.00-06.00 BORDTENNIS: singel, andra rundan + 07.30-10.30 tredje rundan
03.00-10.00 TAEKWONDO: damer -67 kg, herrar -80 kg + 12.00-15.40 återkval och finaler
03.15-05.25 + 07.00-08.50 + 10.30-12.30 + 14.00-15.50 BASKET: 3x3 damer och herrar, gruppspel
03.30-05.40 SIMNING: finaler damer 100 m fjäril, herrar 200 m fritt semi, damer 100 m bröstsim semi, herrar 100 m bröstsim, damer 400 m fritt, herrar 100 m ryggsim, damer 100 m ryggsim semi, herrar 4x100 m fritt
04.00-07.45 + 10.00-13.45 BOXNING: damer -57 kg, herrar -57 kg, -69 kg
04.00-07.30 JUDO: damer -57 kg, herrar -73 kg + 10.00-12.40 återkval, semi och finaler
04.00-13.00 TENNIS: singel och dubbel, andra omgången
05.00-11.00 SEGLING: RS:X, laser och laser radial
06.40-08.40 + 14.00-16.00 BASKET: herrar, gruppspel
06.50-09.00 TYNGDLYFTNING: damer -55 kg grupp B + 12.50-15.00 grupp A
07.00-09.45 KANOTSLALOM: C1 semi och final
07.00-09.50 + 11.20-14.10 VATTENPOLO: damer, grundomgång
07.20-11.10 VOLLEYBOLL: herrar Polen-Italien, Frankrike-Tunisien
08.00-10.00 CYKLING: herrar MTB cross-country
08.00-09.00 SIMHOPP: herrar synkro 10 m plattform
11.30-15.15 LANDHOCKEY: damer Sydafrika-Storbritannien, Japan-Nya Zeeland
12.00-15.00 GYMNASTIK: herrar lagfinal
12.00-15.45 LANDHOCKEY: damer Argentina-Spanien, Tyskland-Indien
12.30-14.30 SIMNING: försök damer 200 m fritt, herrar 200 m fjärilsim, damer 200 m inividuellt medley, 1500 m fritt
12.30-16.00 HANDBOLL: herrar, gruppspel. Japan–Sverige
12.40-16.30 VOLLEYBOLL: herrar Japan-Kanada, Brasilien-Argentina
13.00-15.00 SOFTBOLL: Mexiko-Australien
13.00-14.00 BORDTENNIS: mixdubbel bronsmatch och final
23.30-02.05 TRIATHLON damer

Tisdag 27 juli

Regerande olympiska mästaren Jenny Rissveds tävlar i mountainbike.
Regerande olympiska mästaren Jenny Rissveds tävlar i mountainbike. Foto: Joakim Rissveds/Team 31

Svenskar i farten:
01.30 RODD: sincelsculler, semifinaler C och D: (ev Lovisa Claesson)
03.00 och 11.00 BADMINTON: herrsingel, gruppspel: Felix Burestedt
03.00, 07.30 och 12.30 BORDTENNIS: Singel, omgång 3 och slutspel: Mattias Falck (ev Linda Bergström, Christina Källberg, Anton Källberg)
03.30 SIMNING: finalpass: herrar 200 m fritt FINAL (ev. Robin Hanson); damer 100 m bröstsim FINAL (ev. Sophie Hansson, Emelie Fast)
04.00 JUDO: herrar -81 kg, eliminering och kvartsfinaler: Robin Pacek
04.00 och 10.00 BOXNING: damer -60 kg, 1/16-delsfinaler: Agnes Alexiusson
04.00 TENNIS: singel, tredje omgången: (ev. Rebecca Petersson)
05.00 SEGLING: laser, laser radial och finnjolle: laser Jesper Stålheim; laser radial Josefin Olsson; finnjolle Max Salminen
07.15 HANDBOLL: damer, gruppspel: Sverige-Rysslands olympiska lag
08.00 CYKEL: mountainbike, damer: Jenny Rissveds - FINAL
09.00 BÅGSKYTTE: damer individuellt, 1/32- och 1/16-delsutslagning: Christine Bjerendal
10.00 FOTBOLL: damer, gruppspel: Sverige-Nya Zeeland
10.00 RIDSPORT: dressyr, lag, Grand Prix special - FINAL: Juliette Ramel, Therese Nilshagen, Antonia Ramel
10.00 JUDO: herrar -81 kg, återkval, semi och FINAL: ev. Robin Pacek
12.00 SIMNING: försökspass: herrar 100 m fritt Robin Hanson; herrar 200 m bröstsim Erik Persson; herrar 800 m fritt Victor Johansson
12.18 BÅGSKYTTE: 32-dels-final: Christine Bjerendal–Chiara Rebagliati, Italien

Övriga finaler:
01.30 RODD: Scullerfyra (h och d)
02.00 SKYTTE: Luftpistol 10 m (mixed), Luftgevär 10 m (mixed)
03.30 SIMNING: 100 m ryggsim (d), 100 m ryggsim (h)
07.00 KANOTSLALOM: K-1 (d)
08.00 SIMHOPP: Synkroniserat 10 m (d)
08.50 TYNGDLYFTNING: 59 kg (d)
10.00 JUDO: 63 kg (d)
12.00 TAEKWONDO: +67 kg (d), +80 kg (h)
12.45 GYMNASTIK: Lag (d)
12.50 TYNGDLYFTNING: 64 kg (d)
13.00 SOFTBALL

Höjdpunkter att hålla koll på:
03.30 SIMNING: finalpass
! Finaler på herrar 200 m fritt (ev. Robin Hanson) och damernas 100 m bröstsim (ev. Sophie Hansson, Emelie Fast)
05.00 SEGLING: laser, laser radial och finnjolle
! Första tävlingsdagen för Max Salminen, VM-guldmedaljör 2017, sista gången som Finnjolle är med som klass i OS
07.15 HANDBOLL: damer: Sverige-Rysslands olympiska lag
08.00 CYKEL: mountainbike, damer
! Jenny Rissveds tog hand om OS-guldet i Rio. Nu är hon med igen.
10.00 FOTBOLL: damer, gruppspel: Sverige-Nya Zeeland
10.00 RIDSPORT: dressyr, lag, Grand Prix special, final
! Svenska deltagare i OS-dressyren: Juliette Ramel, Therese Nilshagen, Antonia Ramel
10.00 JUDO: herrar -81 kg, återkval, semi och final
! Robin Pacek gör sitt andra OS
12.45 GYMNASTIK: Lagfinal, damer
! USA:s lag med superstjärnan Simone Biles är storfavoriter till guldet
13.00 SOFTBALL: Final
! Kan de japanska hemmahoppen utmana USA?

Onsdag 28 juli

Handbollsherrarna möter Portugal.
Handbollsherrarna möter Portugal. Foto: Mathias Bergeld/Bildbyrån

Svenskar i farten:
01.30 RODD: sincelsculler, semifinaler A och B: (ev Lovisa Claesson)
03.00, 08.00 och 13.00 BORDTENNIS: Singel, kvartsfinaler: (ev Linda Bergström, Christina Källberg, Mattias Falck, Anton Källberg)
03.30 SIMNING: finalpass: 100 m fritt semifinaler (ev. Robin Hanson); 200 m bröstsim semifinaler (ev. Erik Persson)
04.00 HANDBOLL: herrar, gruppspel: Sverige-Portugal
04.00 JUDO: damer -70 kg, herrar -90 kg, eliminering och kvartsfinaler: Anna Bernholm, Marcus Nyman
05.00 SEGLING: finnjolle, 470 och Nacra 17: finnjolle Max Salminen; 470 Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Olivia Bergström/Lovisa Karlsson; Nacra 17 Emil Järudd/Cecilia Jonsson
06.00 KANOT: kanotslalom, K-1, försöksheat: Erik Holmer
09.00 BÅGSKYTTE: individuellt, 1/32- och 1/16-delsutslagning: Christine Bjerendal
10.00 JUDO: damer -70 kg, herrar -90 kg, återkval, semi och FINALER: (ev. Anna Bernholm), (ev. Marcus Nyman)
10.30 RIDSPORT: dressyr, individuellt, Grand Prix Special - FINAL: Juliette Ramel, Therese Nilshagen, Antonia Ramel
11.00 BADMINTON: herrsingel, gruppspel: Felix Burestedt
12.00 SIMNING: försökspass: damer 100 m fritt Sarah Sjöström, Michelle Coleman; damer 200 m bröstsim Sophie Hansson
12.30 GYMNASTIK: mångkamp herrar, FINAL (ev David Rumbutis)

Övriga finaler:
01.00 SURFING: Bronsmatch och final (h och d)
01.30 RODD: Dubbelsculler (h och d), Fyra utan styrman (h och d)
03.30 SIMNING: 200 m frisim (d), 200 m fjäril (h), 200 m medley (d), 1500 m frisim (d), 4x200 m frisim (h)
04.30 CYKEL: landsväg, damernas tempolopp
08.00 SIMHOPP: Synkroniserat 3 m (h)
09.30 RUGBY: Placeringsmatcher, bronsmatch och final (h)
11.30 FÄKTNING: Sabel, lag (h)
12.50 TYNGDLYFTNING: 73 kg (h)
13.45 STREETBASKET: Bronsmatcher och finaler (h och d)

Höjdpunkter att hålla koll på:
03.00 BORDTENNIS: Singel, kvartsfinaler
! Har någon av svenskarna Linda Bergström, Christina Källberg, Mattias Falck, Anton Källberg lyckats ta sig vidare?
03.30 SIMNING: finalpass
! 100 m fritt semifinaler (ev. Robin Hanson); 200 m bröstsim semifinaler (ev. Erik Persson)
04.00 HANDBOLL: herrar: Sverige-Portugal
04.30 CYKEL: landsväg, damernas tempolopp
05.00 SEGLING: finnjolle, 470 och Nacra 17
! Första dagen för medaljhoppen Anton Dahlberg och Fredrik Bergström i 470-klassen
09.30 RUGBY: sjumanna, herrar, final
! Fiji vann guldet i OS 2016
10.00 JUDO: damer -70 kg, herrar -90 kg, återkval, semi och finaler:
! Anna Bernholm och Marcus Nyman är svenska deltagare
10.30 RIDSPORT: dressyr, individuellt, Grand Prix Special, final
! Svenskar: Juliette Ramel, Therese Nilshagen, Antonia Ramel
12.00 SIMNING: försökspass
! 100 m fritt med Sarah Sjöström och Michelle Coleman, 200 m bröstsim med Sophie Hansson
12.30 GYMNASTIK: mångkamp herrar
! David Rumbutis är första svenske deltagare i manlig artistisk gymnastik på 29 år
13.45 STREETBASKET: Bronsmatcher och finaler

Torsdag 29 juli

Alex Norén spelar första golfrundan.
Alex Norén spelar första golfrundan. Foto: Carlos Osorio/AP

Svenskar i farten:
00.30 GOLF: herrar, första rundan: Alex Norén, Henrik Norlander
01.30 RODD: Singelsculler, placeringsheat (ev Lovisa Claesson)
03.30 SIMNING: finalpass: herrar 800 m fritt FINAL (ev. Victor Johansson); herrar 200 m bröstsim FINAL (ev. Erik Persson); damer 100 m fritt semifinaler (ev. Sarah Sjöström, Michelle Coleman); herrar 100 m fritt FINAL (ev. Robin Hanson); damer 200 m bröstsim semifinaler (ev. Sophie Hansson)
04.00/10.00 BOXNING: mellanvikt, 75 kg (h), åttondelsfinaler (ev Adam Chartoi)
05.00 SEGLING: laser, laser Radial, finnjolle, 470 och Nacra 17: laser Jesper Stålheim; laser radial Josefin Olsson; finnjolle Max Salminen, 470 Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Olivia Bergström/Lovisa Karlsson; Nacra 17 Emil Järudd/Cecilia Jonsson
08.00 BORDTENNIS: Singel (h), semifinaler (ev Anton Källberg, Mattias Falck)
09.00 BÅGSKYTTE: damer individuellt, 1/32- och 1/16-delsutslagning: Christine Bjerendal
10.00 BADMINTON: Singel, åttondelsfinaler (h) (ev Felix Burestedt)
12.50 GYMNASTIK: Mångkamp, FINAL (d) (ev Jonna Adlerteg)
14.30 HANDBOLL: damer, gruppspel: Sverige-Frankrike

Övriga finaler:
01.30 RODD: Tvåa utan styrman (d och h), Lättviktsdubbelsculler (d och h)
02.00 SKYTTE: Trap (d och h)
03.30 SIMNING: 200 m fjäril (d), 100 m fritt (h), 4x200 m fritt (d)
07.00 KANOTSLALOM: C-1 (d)
10.00 JUDO: 78 kg (d), 100 kg (h)
11.30 FÄKTNING: Florett, lag (d)
13.00 BORDTENNIS: Singel (d)

Höjdpunkter att hålla koll på:
00.30 GOLF: herrar, första rundan
! Alex Norén och Henrik Norlander är svenskarna
03.30 SIMNING: finalpass
! 800 m fritt final (ev. Victor Johansson); herrar 200 m bröstsim final (ev. Erik Persson), damer 100 m fritt semifinaler (ev. Sarah Sjöström, Michelle Coleman), herrar 100 m fritt final (ev. Robin Hanson); damer 200 m bröstsim semifinaler (ev. Sophie Hansson)
05.00 SEGLING: laser, laser Radial, finnjolle, 470 och Nacra 17
08.00 BORDTENNIS: Semifinaler, herrar
12.50 GYMNASTIK: Mångkampsfinal, damer
! Simone Biles kan bli den första gymnasten sedan 1968 att försvara sitt mångkampsguld
13.00 BORDTENNIS: Singelfinal, damer
! Kan hemmahoppet Ito Mimo hota Kinas totala dominans
14.30 HANDBOLL: damer, Sverige-Frankrike

Fredag 30 juli

Simon Pettersson och Daniel Ståhl kvalar i diskus.
Simon Pettersson och Daniel Ståhl kvalar i diskus. Foto: Tomas Ohlsson

Svenskar i farten:
00.30 GOLF: herrar, andra rundan: Alex Norén, Henrik Norlander
01.30 RIDSPORT: fälttävlan, dressyr, lag och individuellt: Louise Romeike, Ludwig Svennerstål och Therese Viklund
01.45 RODD: FINAL, singelsculler (ev Lovisa Claesson)
02.00 FRIIDROTT: damer och herrar: herrar 3 000 m hinder försök Emil Blomberg, Vidar Johansson, Simon Sundström; höjdhoppskval; diskuskval Daniel Ståhl, Simon Pettersson
03.30 SIMNING: FINALpass: damer 200 m bröstsim (ev. Sophie Hansson); damer 100 m fritt (ev. Sarah Sjöström, Michelle Coleman)
04.00 BOXNING: 60 kg, åttondelsfinaler (ev Agnes Alexiusson)
05.00 SEGLING: laser, laser radial och 470: laser Jesper Stålheim; laser radial Josefin Olsson; 470 Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Olivia Bergström/Lovisa Karlsson
07.00 KANOTSLALOM: Semifinal och FINAL (ev Erik Holmer)
08.00 SIMHOPP: damer 3 m svikthopp, försök: Emma Gullstrand
09.15 HANDBOLL: herrar, gruppspel: Sverige-Egypten
10.00 BOXNING: 60 kg, kvartsfinaler (ev Agnes Alexiusson)
10.00/11.00/12.00/13.00 FOTBOLL: Kvartsfinaler, damer - ev Sverige
10.30 RIDSPORT: Fortsättning fälttävlan, dressyr, lag och individuellt (se ovan)
12.00 SIMNING: försökspass: herrar 50 m fritt Björn Seeliger; damer 50 m fritt Sarah Sjöström, Michelle Coleman; herrar 1 500 m fritt Victor Johansson; damer lagkapp 4x100 m medley Sverige
12.00 FRIIDROTT: damer 5 000 m försök Meraf Bahta; kula kval Fanny Roos
13.00 BORDTENNIS: Singel, FINAL (h) (ev Mattias Falck, Anton Källberg)

Övriga finaler:
01.45 RODD: Singelsculler (h), åtta (d och h)
02.00 SKYTTE: 25 m pistol (d)
03.00 BMX: damer och herrar
03.30 SIMNING: 200 m rygg (h), 200 m medley (h)
05.00 TENNIS: Dubbel (h)
06.00 GYMNASTIK: Trampolin (d)
07.45 BÅGSKYTTE: Individuellt (d)
08.30 BADMINTON: Mixed
10.00 JUDO: +78 kg (d), 100 kg (h)
11.30 FÄKTNING: Värja, lag (d)
12.00 FRIIDROTT: 10 000 m (h)

Höjdpunkter att hålla koll på:
00.30 GOLF: herrar, andra rundan
01.30 och 10.30 RIDSPORT: fälttävlan, dressyr, lag och individuellt
! Svenskar: Louise Romeike, Ludwig Svennerstål och Therese Viklund
02.00 FRIIDROTT, försökspass
! Diskuskval med Daniel Ståhl och Simon Pettersson
03.30 SIMNING: finalpass
! Sarah Sjöström på 100 meter fritt, får hon sällskap av Michelle Coleman?, 200 m bröstsim (ev. med Sophie Hansson)
05.00 TENNIS: Semifinaler i singel och dubbelfinal för herrar
09.15 HANDBOLL: herrar, Sverige-Egypten
08.00 SIMHOPP: damer 3 m svikthopp, försök
! Emma Gullstrand gör OS-debut
10.00/11.00/12.00/13.00 FOTBOLL: Kvartsfinaler, damer
12.00 SIMNING: försökspass
! Björn Seeliger på 50 m fritt, Sarah Sjöström och Michelle Coleman på 50 m fritt, Victor Johansson på 1 500 m fritt, Sverige i lagkapp på 4x100 m medley
12.00 FRIIDROTT
! Meraf Bahta i försök på 5 000 m, kulkval med Fanny Roos, 10 000 m herrar – första friidrottsfinalen
13.00 BORDTENNIS, Singelfinal, herrar

Lördag 31 juli

Armand Duplantis i stavkvalet.
Armand Duplantis i stavkvalet. Foto: Jonas Lindkvist

Svenskar i farten:
00.30 GOLF: herrar, tredje rundan: Alex Norén, Henrik Norlander
01.30 RIDSPORT: fälttävlan, dressyr, lag och individuellt: Louise Romeike, Ludwig Svennerstål och Therese Viklund
02.00 FRIIDROTT: stavhoppskval (h) Armand Duplantis; försök 800 m (h) Andreas Kramer
03.30 SIMNING: FINALpass: herrar 50 m fritt semifinaler (ev. Björn Seeliger); damer 50 m fritt semifinaler (ev. Sarah Sjöström, Michelle Coleman)
05.00 SEGLING: Finnjolle och Nacra 17: finnjolle Max Salminen; Nacra 17 Emil Järudd/Cecilia Jonsson
08.00 SIMHOPP: damer 3 m svikthopp, semifinal: (ev Emma Gullstrand)
09.15 HANDBOLL: damer, gruppspel: Brasilien-Sverige
12.00 FRIIDROTT: damer och herrar: herrar längdhoppskval Thobias Montler; herrar diskus FINAL (ev. Daniel Ståhl, Simon Pettersson)

Övriga finaler
00.30 TRIATHLON: Mixed
02.00 SKYTTE: Trap (mixed)
03.30 SIMNING: 100 m fjäril (h), 200 m rygg (d), 800 m fritt (d), 4x100 m medley (mixed)
05.00 SEGLING: Medaljrace RS:X (d och h)
05.00 SKYTTE: 50 m gevär (d)
05.00 TENNIS: Bronsmatch och final, singel (d)
06.00 GYMNASTIK: Trampolin (h)
07.45 BÅGSKYTTE: Individuellt (h)
08.50 TYNGDLYFTNING: 81 kg (h)
09.30: RUGBY: Placeringsmatcher och final (d)
10.00 JUDO: Lag (mixed)
11.00 BADMINTON: Dubbel (h)
11.30 FÄKTNING: Sabel, lag (d)
12.00 FRIIDROTT: 4x400 m (h), 100 m (d)
12.50 TYNGDLYFTNING: 96 kg (h)

Höjdpunkter att hålla koll på:
00.30 GOLF: herrar, tredje rundan
01.30 RIDSPORT: fälttävlan, dressyr, lag och individuellt
02.00 FRIIDROTT: försökspass
! Armand Duplantis kvalar i stav och Andreas Kramer på 800 meter
03.30 SIMNING: finalpass:
! Semifinaler på 50 meter fritt (ev med Sarah Sjöström och Michelle Coleman) och på 50 m fritt herrar (ev med Björn Seeliger)
05.00 TENNIS: Singelfinal, damer
! Tar sig världsettan Ashleigh Barty till final?
09.15 HANDBOLL: damer: Brasilien-Sverige
09.30 RUGBY: Placeringsmatcher, semifinal och final, damer
! Blir det en repris på förra OS-finalen Austrailien-Nya Zeeland?
10.00/11.00/12.00/13.00 FOTBOLL: Kvartsfinaler, herrar
12.00 FRIIDROTT
! Diskusfinal med stora svenskhoppen Daniel Ståhl och Simon Pettersson, längdhoppskval med Thobias Montler
! Final på 100 meter damer: Jamaicas Shelly-Ann Fraser Pryce är storfavorit, desutom final på 4x400 m herrar

Söndag 1 augusti

Svenska herrlaget i bordtennis, med Mattias Falck, tävlar.
Svenska herrlaget i bordtennis, med Mattias Falck, tävlar. Foto: Zhu Zheng/TT

Svenskar i farten:
00.30 GOLF: herrar, FINALrundan: Alex Norén, Henrik Norlander
00.45 RIDSPORT: fälttävlan, terrängritt, lag och individuellt: Therese Viklund, Ludvig Svennerstål, Louise Romeike
02.10 FRIIDROTT: längdhoppskval (d) Khaddi Sagnia; kula FINAL (ev. Fanny Roos)
03.00 BORDTENNIS: herrar lag, 1/16-delsfinaler: Sverige–USA (Mattias Falck, Anton Källberg, Kristian Karlsson)
03.30 SIMNING: finalpass: herrar 50 m fritt FINAL (ev. Björn Seeliger); damer 50 m fritt FINAL (ev. Sarah Sjöström, Michelle Coleman); herrar 1 500 m fritt FINAL (ev. Victor Johansson); damer 4x100 m medley FINAL (ev. Sverige)
05.00 SEGLING: finnjolle, 470, Nacra 17, laser och laser radial: finnjolle Max Salminen; 470 Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Olivia Bergström/Lovisa Karlsson; Nacra 17 Emil Järudd/Cecilia Jonsson, laser FINALrace Jesper Stålheim; laser radial FINALrace Josefin Olsson
06.50 TYNGDLYFTNING: damer -76 kg, grupp B: ev. Patricia Strenius
07.30 BORDTENNIS: Fortsättning herrar lag (se ovan)
08.00 SIMHOPP: damer 3 m svikthopp, FINAL: (ev Emma Gullstrand)
10.00 GYMNASTIK: Grenfinaler (d och h, bland annat barr, damer): (ev Jonna Adlerteg, David Rumbutis)
12.00 FRIIDROTT: damer och herrar: herrar 800 m semifinaler (ev. Andreas Kramer)
12.30 BORDTENNIS: Fortsättning herrar lag (se ovan)
12.50 TYNGDLYFTNING: FINAL damer -76 kg, grupp A: ev. Patricia Strenius
14.30 HANDBOLL: herrar, gruppspel: Danmark-Sverige

Övriga finaler:
03.10 BMX: park (d och h)
03.30 SIMNING: 4x100 m medley (h)
05.00 TENNIS: Bronsmatch och final, singel (d), final dubbel (d), final mixed
11.30 FÄKTNING: Florett, lag (h)
12.00 FRIIDROTT: Höjdhopp (h), tresteg (d), 100 m (h)
13.30 BADMINTON: Bronsmatch och final, singel (d)

Höjdpunkter att hålla koll på:
00.30 GOLF: herrar, finalrunda
00.45 RIDSPORT: fälttävlan, terrängritt, lag och individuellt
! Svenskarna Therese Viklund, Ludvig Svennerstål, Louise Romeike och deras hästar ska bemästra värmen
02.10 FRIIDROTT
! Längdhoppskval med Khaddi Sagnia, ev. Fanny Roos i kulfinal
03.00, 07.30 och 12.30 BORDTENNIS: herrar lag, 1/16-delsfinaler:
! Svenska laget: Mattias Falck, Anton Källberg, Kristian Karlsson
03.30 SIMNING: finalpass
! Final på 50 m fritt, det kan vara Sarah Sjöström stora guldchans. Har Sveriges damer tagit sig till final på 4x100 m medley?
05.00 SEGLING
! Medaljrace i laser (Jesper Stålheim) och laser radial (Josefin Olsson)
05.00 TENNIS: Singelfinal, herrar och dubbelfinal, damer
! Många tennisstjärnor har hoppat av OS, men världsettan Novak Djokovic ska spela
10.00 GYMNASTIK: Grenfinaler
! Har Jonna Adlerteg tagit sig till final i barr?
12.00 FRIIDROTT
! Final på 100 meter herrar. Amerikanen Trayvon Bromell är snabbast i år med 9,80.
! Finaler i höjdhopp herrar och tresteg, damer. Semifinal på 800 meter herrar, ev med Andreas Kramer.
14.30 HANDBOLL: herrar: Danmark-Sverige

Måndag 2 augusti

Sveriges handbollsdamer möter Ungern.
Sveriges handbollsdamer möter Ungern. Foto: Henning Bagger/TT

Svenskar i farten:
02.00 FRIIDROTT: damer och herrar: herrar längdhoppsFINAL (ev. Thobias Montler)
03.00 BORDTENNIS: herrar lag, åttondelsdelsfinaler: (ev Mattias Falck, Anton Källberg, Kristian Karlsson)
04.00 BROTTNING: herrar grekisk-romersk och damer fristil, omgång 1 och 2 herrar -77 kg: Alex Bjurberg Kessidis
05.00 SEGLING: 470: Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Olivia Bergström/Lovisa Karlsson
07.30/12.30 BORDTENNIS: herrar lag, kvartsfinaler: (ev Mattias Falck, Anton Källberg, Kristian Karlsson)
09.15 HANDBOLL: damer gruppspel: Ungern-Sverige
10.00 RIDSPORT: fälttävlan, hoppning, lagfinal, individuellt kval och FINAL: Louise Romeike, Ludvig Svennerstål, Therese Viklund
10.00/13.00 FOTBOLL: Semifinaler, damer (ev Sverige)
11.15 BROTTNING: herrar grekisk-romersk och damer fristil, semifinaler herrar -77 kg: (ev. Alex Bjurberg Kessidis)
12.00 FRIIDROTT: stavhoppskval (d) Angelica Bengtsson, Michaela Meijer; 3 000 m hinder FINAL (ev. Emil Blomberg, Vidar Johansson, Simon Sundström); 5 000 m (d) FINAL (ev. Meraf Bahta)

Övriga finaler:
01.30 SKYTTE: 25 m snabbpistol
02.00 FRIIDROTT: 100 m häck (d)
05.00 SEGLING: Medaljrace 49er (h) och 49er FX (d)
06.00 BADMINTON: Dubbelfinal (d)
08.30 VELODROMCYKEL: Lagsprint (d)
10.00 Gymnastik: Grenfinaler (d och h)
11.15 BROTTNING: 60 kg grekisk-romersk stil (h), 130 kg grekisk-romersk stil (h), 76 kg fristil (d)
12.00 FRIIDROTT: Diskus (d)
12.50 TYNGDLYFTNING: +87 kg (d)
13.00 BADMINTON: Bronsmatch och final, singel (h)

Höjdpunkter att hålla koll på:
02.00 FRIIDROTT
! Finaler: Längdhopp, herrar (ev. Thobias Montler), 100 m häck, damer
03.00 BORDTENNIS: herrar och damer lag, åttondelsfinaler
07.30/12.30 BORDTENNIS: herrar och damer lag, kvartsfinaler
09.15 HANDBOLL: damer: Ungern-Sverige
10.00 RIDSPORT: fälttävlan, hoppning, lagfinal, individuellt kval och final
10.00/13.00 FOTBOLL: Semifinaler, damer
11.15 BROTTNING: herrar grekisk-romersk -77 kg
! Här brottas Alex Bjurberg Kessidis om han nått semifinal
12.00 FRIIDROTT
! Stavhoppskval Angelica Bengtsson, Michaela Meijer, final på 5 000 m damer (ev med Meraf Bahta), 3 000 m hinder herrar och i diskus för damer
12.50 TYNGDLYFTNING: +87 kg, damer
! Nyzeeländskan Laurel Hubbard kommer, oavsett prestation, att skriva historia i Tokyo. För trots att transpersoner sedan 2003 tillåts delta i de olympiska spelen är 43-åringen den första kända transpersonen att faktiskt göra det.
13.00 BADMINTON: Herrsingelfinal
! Världsettan Kento Momota blev avstängd efter ett kasionbesök 2016. Nu siktar japanen på att ta OS-guld.

Tisdag 3 augusti

Peder Fredricson tävlar.
Peder Fredricson tävlar. Foto: Pontus Lundahl/TT

Svenskar i farten:
02.00 FRIIDROTT: försöksheat 1 500 m (h) Kalle Berglund; längdFINAL (d) (ev. Khaddi Sagnia)
02.30/06.15/10.00/13.45 HANDBOLL: Kvartsfinaler, herrar (ev Sverige)
02.30 KANOT: K-1 200 m semifinaler och FINAL (ev Linnea Stensils)
04.00 BROTTNING: herrar grekisk-romersk och damer fristil: återkval herrar -77 kg (ev. Alex Bjurberg Kessidis); omgång 1 och 2 damer -62 kg: Henna Johansson
07.30 SEGLING: FINALrace finnjolle Max Salminen; FINALrace Nacra 17 Emil Järudd/Cecilia Jonsson
07.30 BORDTENNIS: herrar lag, kvartsfinaler: (ev Mattias Falck, Anton Källberg, Kristian Karlsson)
11.15 BROTTNING: herrar grekisk-romersk och damer fristil: semifinaler damer -62 kg (ev. Henna Johansson); bronsmatcher och FINAL herrar -77 kg (ev. Alex Bjurberg Kessidis)
12.00 FRIIDROTT: damer och herrar: försöksheat kulkval Wictor Peterson; stavhoppsFINAL (ev. Armand Duplantis)
12.00 RIDSPORT: banhoppning, individuellt kval: Peder Fredricson, Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann

Övriga finaler:
02.00 FRIIDROTT: 400 m häck (h)
02.30 KANOT: C-2 1000 m, K1 1000 m, K-2 500 m
04.00 BOXNING: Fjädervikt, 57 kg (d)
08.00 SIMHOPP: herrar 3 m svikthopp
08.30 VELODROMCYKEL: Lagförföljelse (d), Lagsprint (h)
10.00 GYMNASTIK: Grenfinaler (d och h)
10.00 BOXNING: Weltervikt, 69 kg (h)
11.15 BROTTNING: 97 kg grekisk-romersk stil (h), 68 kg fristil (d)
12.00 FRIIDROTT: Slägga (d), 800 m (d), 200 m (d)
12.50 TYNGDLYFTNING: 109 kg (h)
23.30 SIMNING: Öppet vatten 10 km (d)

Höjdpunkter att hålla koll på:
02.00 FRIIDROTT:
! Finaler: längd, damer (ev. Khaddi Sagnia), 400 m häck herrar – kan Karsten Warholm utmana världsrekordet igen?
02.30 KANOT: semifinaler och final
! Om Linnea Stensils i K–1 200 m tävlar hon här
02.30/06.15/10.00/13.45 HANDBOLL: Kvartsfinaler, herrar
07.30 SEGLING
! Medaljrace i (Max Salminen) och Nacra 17 (Emil Järudd/Cecilia Jonsson)
08.00 SIMHOPP: Herrar 3 meter, final
! Britten Jack Laugher utmanar de kinesiska stjärnorna med Cao Yuan i spetsen.
10.00/13.00 FOTBOLL: Semifinaler, herrar
10.00 GYMNASTIK: Grenfinaler, herrar och damer
11.15 BROTTNING: herrar grekisk-romersk och damer fristil
! Semifinaler damer -62 kg (ev. Henna Johansson); bronsmatcher och finaler herrar -77 kg (ev. Alex Bjurberg Kessidis)
12.00 FRIIDROTT
! Stavhoppsfinal med Armand Duplantis, kulkval med Wictor Peterson, finaler i damernas slägga, damernas 800 m och damernas 200 m
12.00 RIDSPORT: banhoppning, individuellt kval
! Svenskar: Peder Fredricson, Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann

Onsdag 4 augusti

470-seglarna Anton Dahlberg och Fredrik Bergström hoppas vara med och slåss om medaljerna denna dag.
470-seglarna Anton Dahlberg och Fredrik Bergström hoppas vara med och slåss om medaljerna denna dag. Foto: Sören Andersson/TT

Svenskar i farten:
00.30 GOLF: damer, första rundan: Anna Nordqvist, Madelene Sagström
02.00 FRIIDROTT: spjutkval (h) Kim Amb
02.30 KANOT: sprint, damer och herrar: försöksheat herrar K-1 200 m Petter Menning; damer K-1 500 m Linnea Stensils; kvartsfinaler herrar K-1 200 m, damer K-1 500 m
02.30/06.15/10.00/13.45 HANDBOLL: Kvartsfinaler, damer (ev Sverige)
04.00 BROTTNING: herrar grekisk-romersk och damer fristil: återkval damer -62 kg (ev. Henna Johansson)
07.30 SEGLING: 470: FINALrace Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, FINALrace Olivia Bergström/Lovisa Karlsson
07.30/12.30 BORDTENNIS: herrar lag, semifinaler: (ev Mattias Falck, Anton Källberg, Kristian Karlsson)
11.15: BROTTNING: bronsmatcher och FINAL damer 62 kg (ev. Henna Johansson)
12.00 RIDSPORT: banhoppning, individuell FINAL: Peder Fredricson, Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann
12.00 FRIIDROTT: 800 m, herrar, FINAL(ev Andreas Kramer)

Övriga finaler:
02.00 FRIIDROTT: 400 m häck (d)
02.00 SKATEBOARD: Park (d)
07.00 BOXNING: Lätt tungvikt, 81 kg (h)
08.30 VELODROMCYKEL: Sprint (h), Förföljelselopp (h)
11.15 BROTTNING: 67 kg grekisk-romesk stil (h)
12.00 FRIIDROTT: 3000 m hinder (d), slägga (h), 200 m (h)
12.30 KONSTSIM: Duett, fritt
12.50 TYNGDLYFTNING: +109 kg (h)
23.30 SIMNING: Öppet vatten 10 km (h)

Höjdpunkter att hålla koll på:
00.30 GOLF: damer, första rundan
! Svenska deltagare: Anna Nordqvist, Madelene Sagström
02.00 FRIIDROTT
! Spjutkval Kim Amb, final på 400 m häck damer
02.00 SKATEBOARD: Park, damer
! Sky Brown blir Storbritanniens yngsta sommarolympier genom tiderna när hon 13-år gammal tävlar i den nya OS-grenen
02.30/06.15/10.00/13.45 HANDBOLL: Kvartsfinaler, damer
07.30 SEGLING
! Medaljrace 470 herrar (Anton Dahlberg/Fredrik Bergström) och damer (Olivia Bergström/Lovisa Karlsson)
07.30/12.30 Kvartsfinaler, lag, herrar
11.15 BROTTNING: damer fristil:
! Bronsmatch och final i -62 kg (ev. Henna Johansson)
11.30 FRIIDROTT
! Finaler på 800 m herrar (ev med Andreas Kramer), 3000 m hinder damer, slägga, herrar, och 200 m herrar
12.30 KONSTSIM, damer, duett, final
! Ryssland är alltid storfavorit
12.00 RIDSPORT: banhoppning, individuell final
! Ev. med Peder Fredricson, Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann

Torsdag 5 augusti

Oskar Rozenberg tävlar i nya OS-sporten skateboard.
Oskar Rozenberg tävlar i nya OS-sporten skateboard. Foto: Andreas Hillergren/TT

Svenskar i farten:
00.30 GOLF: damer, andra rundan: Anna Nordqvist, Madelene Sagström
02.00 SKATEBOARD: park, kval och FINAL herrar: Oskar Rozenberg
02.00 FRIIDROTT: damer och herrar: damer höjdhoppskval Erika Kinsey, Maja Nilsson; herrar kulFINAL(ev. Wictor Petersson)
02.30 KANOT: Semifinaler och FINALER K-1 200 m (h): (ev Petter Menning), K-1 500 (d) (ev Linnea Stensils)
04.00 BROTTNING: damer fristil, omgång 1 och 2 -53 kg: Sofia Mattsson
09.30 FRIIDROTT: herrar gång, 20 km FINAL: Perseus Karlström
10.00 FOTBOLL: damernas bronsmatch (ev Sverige)
10.00 och 14.00 HANDBOLL: Semifinaler, herrar (ev Sverige)
11.15 BROTTNING: damer fristil, semifinaler -53 kg: Sofia Mattsson
12.00 FRIIDROTT: damer och herrar: damer stavhoppsFINAL (ev. Angelica Bengtsson, Michaela Meijer), 1500 m herrar semifinaler (ev Kalle Berglund)

Övriga finaler:
02.00 FRIIDROTT: Tresteg (h)
02.30 KANOT: C-1 200 m (d), K-2 1000 m (h)
07.00 BOXNING: Fjädervikt 57 kg (h)
08.00 SIMHOPP: 10 m (d)
08.30 VELODROMCYKEL: Omnium och keirin
10.00 KARATE: Kumite (d) 55 kg
10.30 SPORTKLÄTTRING: Final (h)
11.15 BROTTNING: 57 kg fristil damer, 86 kg fristil herrar, 57 kg fristil damer
12.00 FRIIDROTT: Tiokamp (h) och sjukamp (d) avgörs, 400 m (h)
12.00 LANDHOCKEY: Final (h)
12.30: BORDTENNIS: Lagfinal (d)
22.30: GÅNG: 50 km (h)

Höjdpunkter att hålla koll på:
00.30 GOLF: damer, andra rundan
02.00 SKATEBOARD: park, herrar
! Oskar Rozenberg har vunnit VM-guld två gånger, nu är han med när grenen gör OS-debut
02.00 FRIIDROTT
! Kulfinal (ev med Wictor Petersson), trestegsfinal herrar, final 100 m häck, herrar. Höjdhoppskval med Erika Kinsey och Maja Nilsson
02.30 KANOT: semifinaler och final
! Om Petter Menning gått vidare i K-1 200 m och Linnea Stensils i K–1 500 m tävlar de här
08.00 SIMHOPP: Höga hopp, damer, final
09.30 FRIIDROTT: herrar gång, 20 km
! Perseus Karlström siktar på medalj i gångtävlingen som hålls i Sapporo
10.00 FOTBOLL: damernas bronsmatch
10.00 och 14.00 HANDBOLL: Semifinaler, herrar
10.30 SPORTKLÄTTRING, final, herrar
! Klättrarna tävlar i de tre disciplinerna bouldering, lead och speed i den nya OS-grenen. Österrikes Jakob Schubert vann VM 2019.
11.15 BROTTNING: damer fristil, -53 kg, semifinaler
! Ev. med Sofia Mattsson
12.00 LANDHOCKEY: Final, herrar
12.00 FRIIDROTT
! Stavhoppsfinal (ev. med Angelica Bengtsson och Michaela Meijer), final 400 m herrar, herrarnas tiokamp och damernas sjukamp avslutas.
12.30 BORDTENNIS: Lagfinal, damer

Fredag 6 augusti

Golftävlingen med Anna Nordqvist pågår för fullt.
Golftävlingen med Anna Nordqvist pågår för fullt. Foto: Mark J. Terrill/AP

Svenskar i farten:
00.30 GOLF: damer, tredje rundan: Anna Nordqvist, Madelene Sagström
04.00 BORDTENNIS: Bronsmatch, lag, herrar (ev Mattias Falck, Anton Källberg, Kristian Karlsson)
04.00 BROTTNING: Återkval 53 kg fristil damer (ev Sofia Mattsson)
04.00 FOTBOLL: FINAL, damer (ev Sverige)
10.00 och 14.00 HANDBOLL: Semifinaler, damer (ev Sverige)
11.15 BROTTNING: Bronsmatch och FINAL 53 kg damer (ev Sofia Mattsson)
12.00 RIDSPORT: banhoppning, lagkval: Peder Fredricson, Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann
12.30 BORDTENNIS: FINAL, lag, herrar (ev Mattias Falck, Anton Källberg, Kristian Karlsson)

Övriga finaler:
03.00 BEACHVOLLEY: Bronsmatch och final (d)
07.00 BOXNING: Tungvikt 91 kg (h)
07.30 MODERN FEMKAMP: Final (d)
08.30 VELODROMCYKEL: Sprint (h), madison (d)
10.00 KARATE: Kumite 75 kg (h)
10.30 SPORTKLÄTTRING: Final, damer
11.15 BROTTNING: Bronsmatch och final 74 kg fristil (h), bronsmatch och final 125 kg fristil (h)
12.00 LANDHOCKEY: Final, damer
12.50 FRIIDROTT: Spjut (d), 5000 m (h), 400 m (d), 1500 m (d), 4x100 m (d), 4x100 m (h)

Höjdpunkter att hålla koll på:
00.30 GOLF: damer, tredje rundan
04.00 FOTBOLL: Damernas final
10.00 och 14.00 HANDBOLL: Semifinaler, damer
11.15 BROTTNING: damer fristil, -53 kg, bronsmatch och final
! Ev. med Sofia Mattsson
12.00 LANDHOCKEY: Final, damer
12.00 RIDSPORT: banhoppning, lagkval
! Sveriges lag: Peder Fredricson, Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann
12.30 BORDTENNIS: Lagfinal. herrar
12.50 FRIIDROTT
! Finaler: Spjut damer, 5000 m herrar, 400 m damer, 1500 m damer, 4x100 m damer, 4x100 m herrar

Lördag 7 augusti

Meraf Bahta och Sarah Lahti springer 10 000 meter.
Meraf Bahta och Sarah Lahti springer 10 000 meter. Foto: Anders Wiklund/TT

Svenskar i farten:
00.00 FRIIDROTT: damernas maraton FINAL: Carolina Wikström
00.30 GOLF: damer, FINALrundan: Anna Nordqvist, Madelene Sagström
10.00 HANDBOLL: Bronsmatch (h) (ev Sverige)
12.00 FRIIDROTT: höjdhoppsFINAL (d) (ev. Erika Kinsey, Maja Nilsson); 10 000 m final (d) Meraf Bahta, Sarah Lahti, spjutFINAL (h) (ev Kim Amb)
12.00 RIDSPORT: banhoppning, lagFINAL: Peder Fredricson, Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann
14.00: HANDBOLL: Final (h) (ev Sverige)

Övriga finaler:
02.30 KANOT: C-2 500 m (d), C-1 1000 m (h), K-4 500 m (d), K-4 500 m (h)
03.00 BEACHVOLLEY: Bronsmatch och final (h)
04.30 BASKET: Final (h)
07.00 BOXNING: Flugvikt 52 kg (h), flugvikt 51 kg (d), mellanvikt 75 kg (h), weltervikt 69 kg (d)
07.00 KARATE: Kumite 61 kg (d), Kumite 75 kg (h)
07.30 MODERN FEMKAMP: Final (h)
08.00 SIMHOPP: 10 m (h)
08.20 GYMNASTIK: Rytmisk sportgymnastik, individuell final
08.30 VELODROMCYKEL: Sprint (d), madison (h)
09.30 VATTENPOLO: Final (d)
11.45 BROTTNING: 65 kg fristil (h), 97 kg fristil (h), 50 kg fristil (d)
12.00 FRIIDROTT: 1500 m (h), 4x400 m (d), 4x400 m (h)
12.00 BASEBALL: Final
12.30 KONSTSIM: Lag, fria programmet
13.30 FOTBOLL: Final (h)
14.15 VOLLEYBOLL: Final (h)

Höjdpunkter att hålla koll på:
00.00 FRIIDROTT: damernas maraton
! Carolina Wikström springer i Sapporo
00.30 GOLF: damer, finalrunda
04.30 BASKET: Final, herrar
10.00 HANDBOLL: Herrarnas bronsmatch
12.00 FRIIDROTT
! Höjdhoppsfinal, damer (ev. Erika Kinsey, Maja Nilsson), 10 000 m final, damer (ev med Meraf Bahta, Sarah Lahti), Spjutfinal, herrar (ev med Kim Amb), finaler på 1500 m herrar, 4x400 m damer och 4x400 m herrar
12.00 RIDSPORT: banhoppning, lagfinal
13.30 FOTBOLL: Herrarnas final
14.00 HANDBOLL: Herrarnas final
14.15 VOLLEYBOLL: Herrarnas final

Söndag 8 augusti

Finaler:
00.00 FRIIDROTT: Herrarnas maraton
03.00 VELODROMCYKEL: Omnium (d), Sprint (d) Keirin (h)
04.00 GYMNASTIK: Rytmisk sportgymnastik, lag
04.00 HANDBOLL: Damernas bronsmatch (ev Sverige)
04.30 BASKET: Damernas final
06.30 VOLLEYBOLL: Damernas final
07.00 BOXNING: Lättvikt 63 kg (h), lättvikt 60 kg (d), mellanvikt 75 kg (d), supertungvikt +91 kg (h)
08.00 HANDBOLL: Damernas final (ev Sverige)
09.30 VATTENPOLO: Herrarnas final
Övrigt:
13.00 Avslutningsceremoni

Ämnen i artikeln

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s (”Ifrågasätt”) tjänst Ifrågasätt erbjuder DN möjligheten för läsare att kommentera vissa artiklar. Denna tjänst tillhandahålls således av Ifrågasätt som också är ansvarig för tjänsten.

De kommentarer som Ifrågasätt tillgängliggör på tjänsten visas i anslutning till dn.se. DN granskar inte kommentarerna i förväg. Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen dn.se.

Grundreglerna för kommentarer är:

  • håll dig till ämnet
  • håll en god ton
  • visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.

I övrigt gäller de regler för kommentarer som framgår av Ifrågasätts användarvillkor och som du godkänner i samband med att du skapar ett konto för kommentering. Ifrågasätt förbehåller sig rätten att radera kommentarer i efterhand. DN kan genom eget beslut ta bort kommentarer.

Ⓒ Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt