Vi har förtydligat hur vi behandlar personuppgifter och cookies.
Du följer nu ämnet: STOCKHOLMS STAD (sparas i Mitt DN)
Sport

Guide till Paralympics – tävlingarna, svenskarna, tv-tiderna

Svenska laget i kälkhockey tränar inför Paralympics.
Svenska laget i kälkhockey tränar inför Paralympics. Foto: Carl Bredberg

Paralympics avgörs i Pyeongchang med invigning fredag 9 mars – sedan väntar nio dagars tävlande. Här är din guide till tävlingarna, svenskarna och tv-tiderna.

Lördag 10 mars

01.30-09.15 SVT1

09.15-14.00 SVT2

17.00-17.50: Eftersändning/sammandrag, SVT1

Tävlingarna

01.30-04.45: Alpint, störtlopp

02.00-03.35: Skidskytte, sittande dam 6 km + herr 7,5 km

03.45-07.00: Skidskytte, synskadade dam 6 km + herr 7,5 km (Zebastian Modin)

04.00-06.00: Paraishockey, Norge-Italien

06.35-09.00: Curling, Norge-Storbritannien

07.30-09.30: Paraishockey, Korea-Japan

11.00-13.00: Paraishockey, Kanada-Sverige

11.35-14.00: Curling, Sverige-Kina

 

Söndag 11 mars

01.30-10.15 SVT1

11.30-14.00 SVT2

14.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

Tävlingarna

01.30-05.15: Alpint, super-g dam + herr alla klasser

02.00-03.00: Längdskidor, sittande herr 15 km

03.15-04.40: Längdskidor, sittande dam 12 km

04.00-06.00: Paraishockey, USA-Japan

06.35-09.00: Curling, Kanada-Sverige

07.30-09.30: Paraishockey, Korea-Tjeckien

11.00-13.00: Paraishockey, Kanada-Italien

11.35-14.00: Curling, USA-Sverige

 

Måndag 12 mars

01.30-09.00 SVT2

09.10-13.00 SVT1

13.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

22.10-22.40: Magasin, SVT2

Tävlingarna

01.35-04.00: Curling, Sverige-Slovakien

02.00-05.45: Längdskidor, stående/synskadade dam 15 km fristil + herr 20 km fristil (Zebastian Modin)

02.30-08.15: Snowboard cross dam + herr

06.35-09.00: Curling, Sverige-Storbritannien

07.30-09.35: Paraishockey, Kanada-Norge

11.00-13.00: Paraishockey, Italien-Sverige

 

Tisdag 13 mars

01.30-09.10 SVT2

09.10-13.00 SVT1

13.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

22.10-22.40: Magasin, SVT2

Tävlingarna

01.30-05.15: Alpint, superkomb super-g dam + herr alla klasser

01.35-04.00: Curling, Sverige-Norge

02.00-04.00: Skidskytte, sittande dam 10 km + herr 12,5 km

04.00-06.00: Paraishockey, USA-Korea

04.30-07.30: Skidskytte, stående/synskadade dam 10 km + herr 12,5 km (ev Zebastian Modin)

06.35-09.00: Curling, Sverige-Tyskland

07.00-09.15: Alpint, superkomb slalom dam + herr alla klasser

07.30-09.35: Paraishockey, Norge-Sverige

11.00-13.00: Paraishockey, Tjeckien-Japan

 

Onsdag 14 mars

01.30-09.00 SVT2

09.10-10.20 SVT1

12.55-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

22.10-22.40: Magasin, SVT2

Tävlingarna

01.30-04.35: Alpint, slalom herrar alla klasser åk 1 (Aaron Lindström)

01.35-04.00: Curling, Finland-Sverige

02.00-03.40: Längdskidor, sprintkval klassiskt dam + herr alla klasser (Zebastian Modin)

04.00-06.45: Längdskidor, sprintfinaler klassiskt dam + herr alla klasser

06.00-07.45: Alpint, slalom herrar alla klasser åk 2 (Aaron Lindström)

08.00-10.00: Paraishockey playoff 5-8

11.35-14.00: Curling, Korea-Sverige

12.00-14.00: Paraishockey, playoff 5-8

 

Torsdag 15 mars

01.30-09.00 SVT2

09.10-10.20 SVT1

12.55-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

22.10-22.40: Magasin, SVT2

Tävlingarna

01.30-03.00: Alpint, slalom damer alla klasser åk 1

04.00-06.00: Paraishockey, semifinal 1

04.30-05.45: Alpint, slalom damer alla klasser åk 2

06.35-09.00: Curling, NPA-Sverige

11.35-14.00: Curling, Sverige-Schweiz

12.00-14.00: Paraishockey, semifinal 2

 

Fredag 16 mars

09.10-12.05 SVT1

14.05-15.50: Eftersändning/sammandrag, SVT1

21.40-22.10: Magasin, SVT2

Tävlingarna

01.35-04.00: Curling, tiebreaker (kan utgå)

02.00-04.00: Skidskytte, sittande dam 12,5 km + herr 15 km

02.30-09.00: Snowboard, slalom dam + herr

04.00-08.00: Skidskytte, stående/synskadade dam 12,5 km + herr 15 km

08.00-10.00: Paraishockey, 7-8 plats

12.00-14.00: Paraishockey, 5-6 plats

 

Lördag 17 mars

01.30-09.30 SVT1

09.30-10.45 SVT2 (kan utgå)

15.00-17.50: Eftersändning/sammandrag, SVT2

Tävlingarna

01.30-04.00: Alpint, storslalom dam + herr alla klasser åk 1 (Aaron Lindström)

01.35-04.00: Curling, bronsmatch

02.00-04.30: Längdskidor, stående/synskadade dam 7,5 km + herr 10 km

04.00-06.00: Paraishockey, bronsmatch

04.40-06.00: Längdskidor, sittande dam 5 km + herr 7,5 km

06.00-07.30: Alpint, storslalom dam + herr alla klasser åk 2 (Aaron Lindström)

06.35-09.30: Curling, final

 

Söndag 18 mars

01.30-09.30 SVT1

16.00-17.55: Eftersändning/sammandrag, SVT1

Tävlingarna

01.30-03.00: Alpint, storslalom damer alla klasser åk 1

02.00-02.40: Längdskidor, mixed stafett 4x2,5 km alla klasser

03.00-04.05: Längdskidor, öppen stafett 4x2,5 km alla klasser

04.00-06.30: Paraishockey, final

04.30-05.30: Alpint, storslalom damer alla klasser åk 2

12.00-13.30 avslutning

Läs mer: Modin jagar guld efter tuffa åren: ”Kände mig maktlös”

Läs mer: Kälkhockeylaget vill bli taget på allvar

 

Fakta.Sveriges trupp till Paralympics

Alpint

Aaron Lindström, SK Vitesse

 

Längdskidor & skidskytte

Zebastian Modin

 

Paraishockey

Niklas Ingvarsson, Bara, FIFH Malmö

Ulf Nilsson, Tomelilla, FIFH Malmö

Peter Nilsson, Eskilstuna, Linden Hockey

Göran Karlsson, Västerås, Linden Hockey

Per Kasperi, Vallentuna, Nacka HI

Robin Meng, Eskilstuna, Linden Hockey

Christian Hedberg, Hedemora, Hedemora SK

Daniel Cederstam, Norrtälje, Nacka HI

Peter Ojala, Stockholm, Nacka HI

Anders Wistrand, Vaxholm, Nacka HI

Niklas Rakos, Abisko, Nacka HI

Markus Holm, Härnösand, HIF Kämparna

Andreas Neumann, Hofors, Hedemora SK

Maximillian Gyllsten, Alingsås, FIFH Malmö

 

Rullstolscurling

Viljo Petersson Dahl, Jönköpings Curlingklubb

Kristina Ulander, Sollefteå CK

Ronny Persson, Södertälje Curlingklubb

Mats-Ola Engborg, Jönköpings Curlingklubb

Zandra Reppe, Östersunds Curlingklubb

Kommentera artikeln
I samarbete med tjänsten Ifrågasätt erbjuder DN möjligheten att kommentera vissa artiklar. Håll dig till ämnet och håll en god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.