Den före detta landslagsspelaren Henrik Larsson berättar i en intervju med Uefa om rasism han tvingades utstå som ung – och som ledde till att han inte fick sin fars efternamn.
– Att hata personer för att de är svarta… Jag har aldrig förstått det och kommer aldrig att förstå det, säger Henrik Larsson till det europeiska fotbollförbundet Uefa.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis fram till valborg!
Alla artiklar gratis till 30 april, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.