Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-23 22:52

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sport/hjartspecialisten-om-ingreppet-fungerar-som-en-livforsakring/

SPORT

Hjärtspecialisten om ingreppet: ”Fungerar som en livförsäkring”

Malmös Anders Christiansen har genomgått en hjärtoperation. Nu väntar först en läkprocess. Vad som sedan händer med fotbollskarriären återstår att se. Arkivbild.
Foto: Mathias Bergeld/Bildbyrån

Malmö FF-stjärnan Anders Christiansen har genomgått en hjärtoperation och missar resten av säsongen. Vad som händer med yrkeslivet efter ett sådant ingrepp är oklart.

– Det är inte defibrillatorn i sig som avgör om man kan idrotta tungt, köra lastbil eller vara kranförare, utan det handlar mer om det underliggande hjärtproblemet och prognosen för det, säger hjärtspecialisten David Mörtsell.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.