Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-28 08:19

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sport/landslaget-far-fortsatta-knaboja-i-os-viktigt-att-fa-manifestera-for-manskliga-rattigheter/

SPORT

Landslaget fortsätter att knäböja i OS: ”Viktigt att få manifestera för mänskliga rättigheter”

Magdalena Eriksson och resten av fotbollslandslaget har haft för vana att knäböja för mänskliga rättigheter inför årets landskamper. Det får de göra även i OS.
Foto: TT

TOKYO. De svenska fotbollsdamerna har haft för vana att gå ner på knä inför årets landskamper.

Det får de göra – och kommer att göra – även i OS.

Bara ett par veckor före spelen kom nya riktlinjer från Internationella olympiska kommittén om att tillåta vissa protester och manifestationer.

– Det är viktigt. Vi som idrottsutövare har stor makt och möjlighet att påverka, säger mittbacksstjärnan Magdalena Eriksson.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.