Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-30 15:33

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sport/linus-klasen-mycket-pengar-som-star-pa-spel/

SPORT

Linus Klasen: ”Mycket pengar som står på spel”

Djurgårdens Linus Klasen har haft en strulig säsong med skador, men när det som bäst behövs visar han vägen.
Foto: Jonathan Näckstrand/Bildbyrån

Djurgårdens Linus Klasen hade en av huvudrollerna när Djurgården sent på fredagskvällen tvingade fram en sjunde och avgörande match i den allsvenska finalserien.

På valborgsmässoaftonen avgörs det om Djurgården eller Modo spelar i SHL nästa säsong.

– Vi vet att det är små marginaler, och det är mycket pengar som står på spel för klubbarna, säger Linus Klasen.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.