Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-25 14:43

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sport/nba-i-kinesiskt-blasvader-efter-kritik-mot-xi-jinping/

SPORT

NBA i kinesiskt blåsväder efter kritik mot Xi Jinping

Bild 1 av 2
Foto: Sarah Stier/Getty Images
Bild 2 av 2
Foto: Mary Schwalm/AP

PEKING. Befria Tibet, stäng slavlägren i Xinjiang. På kort tid har NBA-spelaren Enes Kanter riktat hård kritik mot Kina i inlägg på sociala medier med följden att Boston Celtics matcher blockerats i landet.

Det är förmodligen bara början på en intensifiering av den ständiga dansen mellan sport och politik. Om 100 dagar invigs OS i Peking. Aktivister anklagar Kina för brott mot mänskliga rättigheter och manar till bojkott.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.