Vegas drygar ut ledningen i åttondelsserien mot Chicago, laget vann det andra mötet med 4–3 i förlängning.
– Alla säger att de (Chicago) är underdogs, men ser man på deras lag – du vet det är Jonathan Toews och Patrick Kane därute – de har massa skicklighet och de är spelare i världsklass, säger Vegasmålvakten Robin Lehner.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis fram till valborg!
Alla artiklar gratis till 30 april, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.