Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-24 03:19

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sport/vm-premiaren-flyttas-biljettrycket-for-stort/

SPORT

VM-premiären flyttas – biljettrycket för stort

Australiens stora stjärna Sam Kerr firar efter att ha gjort mål i vänskapsmatchen mot Sverige i Melbourne i november förra året som ”The Matildas” vann med 4–0. Arkivbild.
Foto: Asanka Brendon Ratnayake/AP

Australiens första match i fotbolls-VM på hemmaplan i sommar har flyttats till en större arena för att möta biljettefterfrågan.

– Det kommer att bli en otrolig start för fotbolls-VM i år, säger Sarai Bareman, ansvarig för damfotboll hos Fifa.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.