Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-11-16 21:20

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sthlm/dom-mot-nazisterna-i-karrtorp/

STHLM

Dom mot nazisterna i Kärrtorp

Söndagen efter det våldsamma upploppet mot den antirasistiska demonstrationen samlades rekordmånga människor i protest mot nazism och rasism.
Foto: Anders Wiklund/TT

På onsdagen föll domen mot de sju nazister som stått åtalade för attacken mot en antirasistisk demonstration i Kärrtorp. Tre män döms till fängelse och fyra tonåringar till andra straff för våldsamt upplopp.

DIGITAL PRENUMERATION

Läs gratis till 25 januari!

Alla artiklar på DN.se ingår. Dessutom: Expressen, över 40 lokala nyhetssajter och mycket mer! Gratis till 25 januari 2024, sen halva priset i ett helt år (endast 99 kr/mån). Därefter ord. pris 199 kr/mån. Ingen bindningstid.

  • Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se och i DN-appen
  • DN.Prio – dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning
  • Expressen Premium – alla artiklar på Expressen.se och i Expressen-appen samt e-tidningen
  • Över 40 lokala nyhetssajter – från Sydsvenskan i söder till Östersunds-Posten i norr
  • Dessutom alla artiklar på teknikensvarld.se, mama.se, skonahem.se, alltomresor.se, levaochbo.se, alltommat.se, halsoliv.se och amelia.se
  • Samma inlogg överallt. Ingen bindningstid.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.