En kvinna som dömdes till 14 års fängelse för att lejt personer att mörda advokaten Henrik Olsson Lilja i Stockholm överklagar till hovrätten.
En utskrift från Dagens Nyheter, 2021-03-04 05:24
Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sthlm/domar-om-mordforsok-pa-advokat-overklagas/
Domar om mordförsök på advokat överklagas

Kvinnan förnekar inblandning i mordförsöket och vill frikännas helt.
Även en man som dömdes för medhjälp till mordförsök till sex års fängelse överklagar tingsrättens dom. Han var inte inblandad och vill frias, skriver hans försvarare i överklagan.
Åklagaren överklagar också. Han vill att kvinnan får ett längre straff samt att mannen i stället döms för mordförsök till 14 års fängelse.
Enligt tingsrätten hade kvinnan vid två olika tillfällen anlitat personer för att mörda Henrik Olsson Lilja. Vid det första tillfället genomfördes ingen attack, men den andra gången sköts advokaten i buken. Advokaten lyckades dock försvara sig och överlevde.
Mannen som sköt Henrik Olsson Lilja dömdes i fjol av hovrätten till 14 års fängelse.