Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-27 23:41

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sthlm/har-tio-dagar-pa-sig-att-hitta-ett-jobb-annars-utvisas-han/

STHLM

Har nio dagar på sig att hitta ett jobb – annars utvisas han

Trots oron säger Khan Noori att han inte har tappat hoppet.
Foto: Beatrice Lundborg

Khan Noori är en av de många ungdomar som kom till Sverige hösten 2015 och omfattades av den nya gymnasielagen. Nu har han nio dagar på sig att hitta en anställning – annars utvisas han till Afghanistan, ett land han aldrig har varit i.

– Jag känner mig så rädd och stressad så jag kan inte sova om nätterna.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.