Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-09 07:53

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sthlm/karolinska-klarar-inte-att-utbilda-specialistlakare-oppnar-enhet-pa-danderyd/

STHLM

Karolinska klarar inte att utbilda specialistläkare – öppnar enhet på Danderyd

Karolinska klarar inte utbildningsuppdraget av ST-läkare.
Foto: Magnus Hallgren

Karolinska universitetssjukhuset klarar inte utbildningsuppdraget av ST-läkare för öron-näsa-hals-sjukvård. Nu får sjukhuset i uppdrag att öppna en enhet på Danderyd för vanliga patienter, så att utbildningen av specialistläkare i Region Stockholm ska kunna säkras.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.