Södersjukhuset kommer att behöva spara omkring 80 miljoner i personalkostnader under 2022, det skriver bolaget i budgetunderlaget för nästa år. Sparkraven upprör Akil Awad, specialistläkare vid sjukhuset som upplever att personalen redan går på knäna.
– Vi närmar oss en brytpunkt som kan bli svår att reparera, säger han.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis fram till midsommarafton.
Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.