Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-29 03:26

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sthlm/ny-kritik-mot-sexistiska-annonser-i-tunnelbanan/

STHLM

Ny kritik mot sexistiska annonser i tunnelbanan

Bild 1 av 3
Videon är 2 min 58 sek lång. Avklädd reklam för underkläder visas just nu i Stockholms tunnelbana – en reklamkampanj som fått stark kritik.
Bild 2 av 3
Foto: Hampus Andersson
Bild 3 av 3
Foto: Hampus Andersson

Otidsenligt och påträngande. Så tycker flera av de resenärer DN talat med om den avklädda reklamen för underkläder som visas just nu i tunnelbanan. Clara Berglund, generalsekreterare för organisationen Sveriges kvinnolobby, vill förbjuda den.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.