Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-10 02:56

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sthlm/protest-mot-sjukvardsneddragningar-i-centrala-stockholm/

STHLM

Tusentals protesterade mot neddragningarna i vården

Videon är 3 min 15 sek lång. Jag förstår inte, om vi redan har stängda vårdplatser och brist på personal, att i det läget varsla och ha anställningsstopp, jag ser inte att det finns behov av det, vi behöver tvärtom vara fler, säger läkaren Akil Awad.

I dag, vid lunchtid, samlades demonstranter för att protestera mot neddragningarna inom Stockholms sjukvård.

– Detta är ett av flera sätt att försöka upplysa allmänheten om att vi inom vården är enade kring den här problembilden, säger en av initiativtagarna, ST-läkaren Akil Awad.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.