Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-30 07:42

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sthlm/stockholms-stad-polisanmaler-appen-oppna-skolplattformen/

STHLM

Stockholms stad polisanmäler appen Öppna skolplattformen

”Vi förstår att detta har startats och att det gränssnitt vi haft inte varit det mest användarvänliga”, säger utbildningsdirektör Lena Holmdahl om Öppna Skolplattformen.
Foto: Ulrica Zwenger

Den alternativa appen Öppna skolplattformen begår dataintrång mot Stockholms stad, hävdar kommunen efter en utredning av det privata initiativet som delvis ersätter skandalomsusade it-satsningen Skolplattformen.

– Vi måste följa alla lagar och regler och skydda de personuppgifter som finns, säger utbildningsdirektör Lena Holmdahl.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.