Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-21 07:01

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sthlm/stockholmspolisen-kan-behova-hjalp-mot-gangen/

STHLM

Stockholmspolisen kan behöva hjälp mot gängen

På måndagen gav Mats Löfving, Stockholms regionpolischef, en lägesbild om skjutningar och gängkriminalitet vid en pressträff i Rosenbad.
Foto: Marrko Säävälä/TT

Stockholmspolisen överväger att begära ytterligare förstärkning från resten av landet. Orsaken är gängkonflikterna som hittills i år krävt 19 dödsoffer.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till nationaldagen.

Alla artiklar gratis fram till 6 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.