Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-06 21:21

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sthlm/viktigt-att-aven-tjejer-far-lasa-porr/

STHLM

”Viktigt att även tjejer får läsa porr”

Bild 1 av 3
Foto: Nicklas Thegerström
Bild 2 av 3
Foto: Lina Niedestam
Bild 3 av 3
Foto: Lina Niedestam

Serietecknaren Lina Neidestam är en förlåtande feminist som nu får fina recensioner för erotiska serieboken ”Maran”. ”Jag tror att samhället blir bättre om tjejer, precis som killar, lär sig att bejaka den egna lusten. Till exempel genom feministisk porr”, säger hon.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.