Falska annonser i sociala medier med kända personer som påstås blivit rika på investeringar i bitcoin lurar människor i Sverige och över hela världen. Bakom annonserna finns en global organiserad brottslighet som omsätter miljardbelopp.
Nu kan Dagens Nyheter i ett stort internationellt grävsamarbete avslöja bolaget bakom annonserna – Ads Inc Media från San Diego i USA.
Med företagets egen databas kan vi avslöja hur internationella och svenska kändisar används för att lura småsparare på allt de äger.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis hela sommaren.
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.