Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-29 18:49

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sverige/en-av-tre-har-inte-tagit-tredje-dosen-risk-att-man-underskattar-smittan/

SVERIGE

En av tre har inte tagit tredje dosen: ”Risk att man underskattar smittan”

I Stockholmsförorten Rinkeby har regionen gjort särskilda insatser för att nå ut med vaccin.
Foto: Beatrice Lundborg

Intresset för vaccin mot covid-19 har minskat drastiskt sedan restriktionerna slopades. En tredjedel av alla vuxna har ännu inte tagit dos tre.

– Det finns en risk att man underskattar smittan och de varianter som dominerar nu, säger Joakim Dillner, professor i infektionsepidemiologi.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.