Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-25 12:27

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sverige/engelska-skolans-kladregler-far-kritik-av-skolinspektionen/

SVERIGE

Skolinspektionens krav på Engelska skolan: Sluta med klädreglerna

Skolinspektionen ger Engelska skolan i Täby ett föreläggande om klädreglerna.
Foto: Google maps

Engelska skolan i Täby får backning av Skolinspektionen. Skolan har infört klädregler som inte är förenliga med skollagen och som drabbar framför allt flickornas frihet på skolan.

Skolinspektionen kräver nu att åtgärder vidtas för att elevernas frihet och integritet säkras.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.