En brand i natt totalförstörde Folkets hus i Mörsil mellan Åre och Östersund. Larmet kom vid tvåtiden och redan när räddningstjänsten kom på plats konstaterades att huset var bortom räddning.
En utskrift från Dagens Nyheter, 2022-08-11 19:30
Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sverige/folkets-hus-i-morsil-forstort-i-storbrand/
Folkets hus i Mörsil förstört i storbrand
Få ut mer av DN som inloggad
Du vet väl att du kan skapa ett gratiskonto på DN? Som inloggad kan du ta del av flera smarta funktioner.
– Det är helt övertänt, det finns inget att rädda. Insatsen är inriktad till att det inte ska spridas till annat, säger Henrik Jönsson, inre befäl vid räddningstjänsten i Jämtland, vid fyratiden på fredagsmorgonen.
Huset låg centralt på orten och det finns bebyggelse alldeles i närheten. I byggnaden fanns både pizzeria och samlingslokal samt en bostad där fyra personer är skrivna, enligt Henrik Vernerlund, vid polisen i region Nord.
– De har tagit sig ut själva, sedan har vi sett till att de har fått tak över huvudet i en skola som vi har öppnat där. Sedan i förlängningen så får någon annan instans hjälpa dem vidare för den här fastigheten kommer att brinna ner.
Enheter från flera omkringliggande orter, bland annat Järpen och Östersund, var med och släckte branden. Räddningstjänstens prognos är att de blir kvar långt in på förmiddagen.
Det finns inga uppgifter om några personskador eller hur och var branden har startat. Tidigt på fredagsmorgonen fanns ännu ingen brottsrubricering men Henrik Vernerlund säger att det troligen kommer att rubriceras som grov mordbrand.
– Så får utredningen visa om det tyder på att det skulle kunna vara anlagt eller om det är någon form av olycka som har orsakat det.