Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-03 03:23

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sverige/forsvarsmakten-har-informerat-regeringen-det-ar-elandigt/

SVERIGE

Försvarsmakten har informerat regeringen: Det är eländigt

Försvarsmaktens personaldirektör Klas Eksell bekräftar att en tidigare chef på Högkvarteret avslöjats med att ha lämnat falska uppgifter om sina meriter och sin bakgrund.
Foto: Anette Nantell

Försvarsmaktens personaldirektör säger att den chef som avslöjats med falska meriter utgjort en risk för både sig själv och det svenska försvaret.

– Det är svårt för Försvarsmakten att skydda sig mot folk som ljuger, säger Klas Eksell.

Regeringen informerades i augusti efter att DN börjat granska fallet.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.