Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-28 08:28

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sverige/goteborgaren-samlar-in-pengar-for-att-hjalpa-romer-pa-flykt/

SVERIGE

Göteborgaren samlar in pengar för att hjälpa romer på flykt

Bagir Kwiek är sakkunnig inom romska frågor och Sveriges senaste läsambassadör.
Foto: Tomas Ohlsson

Romska frivilligorganisationer i Europa varnar för diskriminering av romer både i Ukraina och i gränsländerna. Nu kräver de större tydlighet från EU-kommissionen kring hur europeiska minoriteter ska skyddas i konfliktens spår.

– Senast i går fick jag höra att en busschaufför vägrat ta med sig en grupp romer från gränsen, säger Bagir Kwiek, sakkunnig inom romska frågor i Göteborg.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.