Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-29 16:50

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sverige/hundratals-demonstrerade-mot-kriget-i-ukraina-pa-sergels-torg/

SVERIGE

Hundratals demonstrerade mot kriget i Ukraina på Sergels torg

Natalia Miskiv kom till Sverige för en vecka sedan från staden Ternopil.
Foto: Nicklas Thegerström

”Slava Ukraini!”, ära åt Ukraina, skanderades på Sergels torg i Stockholm på lördagen. Uppemot tusen personer samlades vid lunchtid för att demonstrera mot den ryska invasionen.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.