Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-30 00:57

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sverige/klimatets-ground-zero-blir-den-nya-arktiska-fronten/

SVERIGE

Klimatets ground zero blir den nya arktiska fronten

Videon är 2 min 34 sek lång. Klimatkrisen gör Arktis – och därmed Sverige – till högintressant militärt område. Nu står länder på kö för att lära vinterstrid av jägarna från Arvidsjaur.

VUOGGATJÅLME. Klimatförändringarna är på väg att göra Arktis – och därmed Sverige – till ett högintressant militärt område.

När isen smälter öppnas nya farleder och mer tillgängliga naturresurser ökar konkurrensen mellan stormakterna.

Därför rustar många länders militärmakter för strider i snö och kyla – och står på kö för att lära av jägarna från Arvidsjaur när de övar anfall i 30-gradig kyla.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.

Bild 1 av 11
Foto: Lotta Härdelin
Bild 2 av 11
Foto: Lotta Härdelin
Bild 3 av 11
Foto: Lotta Härdelin
Bild 4 av 11
Foto: Lotta Härdelin
Bild 5 av 11
Foto: Lotta Härdelin
Bild 6 av 11
Foto: Lotta Härdelin
Bild 7 av 11
Foto: Lotta Härdelin
Bild 8 av 11
Foto: Lotta Härdelin
Bild 9 av 11
Foto: Lotta Härdelin
Bild 10 av 11
Foto: Lotta Härdelin
Bild 11 av 11
Foto: Lotta Härdelin