Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-10-04 02:09

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sverige/nastan-tre-ar-efter-adrianas-dod-i-dag-meddelas-domen/

SVERIGE

Tre män döms till livstid för mordet på 12-åriga Adriana

Videon är 1 min 33 sek lång. Tre män döms till livstid för mordet på Adriana. ”Chattarna har haft stor betydelse”, säger chefsrådmannen Tore Gissin.

Det blir livstids fängelse för de tre män som åtalats för mord på 12-åriga Adriana. Männen döms också för mordförsök mot sju andra personer vid samma tillfälle.

– Chattarna har haft stor betydelse, de har gjort att vi har kunnat binda männen till Audin varifrån man sköt, säger chefsrådmannen Tore Gissin.

DIGITAL PRENUMERATION

Gratis året ut – läs DN, Expressen och mer!

Alla artiklar på DN.se ingår. Dessutom: Expressen och över 40 lokala nyhetssajter! Gratis till 31 december, sen halva priset i ett helt år (endast 99 kr/mån). Därefter ord. pris 199 kr/mån. Ingen bindningstid. Se allt innehåll här.

  • All journalistik du behöver – i en enda prenumeration
  • Tusentals artiklar på DN.se, Expressen.se och över 40 lokala nyhetssajter
  • Smarta krönikor, insiktsfulla ledare och skarpa reportage och analyser
  • Samma inlogg överallt. Ingen bindningstid.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.