Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-06 02:42

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sverige/polis-mobben-var-bara-ute-efter-att-skada-oss/

SVERIGE

Polis: Mobben var bara ute efter att skada oss

Demonstranter sätter eld på polisens bussar i Örebro på långfredagen.
Foto: Kicki Nilsson/TT

Tolv poliser skadades och fordon för miljonbelopp eldades upp. Det våldsamma upploppet i Örebro på fredagen har fått många att rikta kritik mot polisens planering.

– Mobben som anföll oss var bara ute efter att skada polisen. De hade inget budskap, de var inga motdemonstranter utan terrorister, säger polisen Alexander Jeremic.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.