Varannan svensk i åldern 12-22 använder Tiktok dagligen. Riksdagspartiernas närvaro på sociala medier-appen skiljer sig stort och det är få som lockar många följare.
Desto större genomslag har ungdomsförbunden fått – som spår att betydelsen av appen kommer att öka.
– Vi vet att vi får medlemmar till SSU specifikt genom Tiktok, säger Emil Nordfjell som driver förbundets officiella konto.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis till lucia.
Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
-
Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning
-
Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se
-
Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.