Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-22 17:25

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sverige/tolvarig-judisk-flicka-pahoppad-nar-svallvagor-fran-israel-och-palestina-nar-malmo/

SVERIGE

Tolvårig judisk flicka påhoppad när svallvågor från Israel och Palestina når Malmö

12-åriga Rebecka har tidigare känt sig trygg på sin Malmöskola. Men under våren, samtidigt som konflikten i Israel och Palestina eskalerat, har en grupp skolkamrater börjat trakassera henne för att hon är judinna.
Foto: Anders Hansson

En tolvårig judisk Malmöflicka har under våren trakasserats av skolkamrater. I måndags skrev någon ”Fuck Israel!” vid hennes plats.

Samma kväll protesterade palestinier och judar på Möllevångstorget tillsammans mot kriget – och mot antisemitism.

– Fint – men vi kan nog ändå inte bo kvar här, säger flickans pappa, som själv fick höra ”jävla jude” under sin uppväxt i Malmö.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.