Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-30 04:12

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/sverige/ulf-kristersson-finland-lar-slappas-in-i-nato-fore-sverige/

SVERIGE

Ulf Kristersson: Finland lär släppas in i Nato före Sverige

2 min 7 sek. Sverige kommer sannolikt att släppas in i Nato senare än Finland, meddelar statsminister Ulf Kristersson (M) på en pressträff på tisdagen.

Finland kommer sannolikt att släppas in i Nato tidigare än Sverige. Det var huvudbudskapet när statsminister Ulf Kristersson (M) och chefsförhandlaren Oscar Stenström höll pressträff under tisdagen.

– Det har varit tydligt de senaste veckorna från turkiska sidan att de känner sig färdiga med Finland men inte med Sverige, säger Ulf Kristersson.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.