S:T PETERSBURG. I en rad före detta sovjetrepubliker har regimerna fallit som dominobrickor när invånarna tröttnat på sina korrupta eliter. Det har handlat om att försöka skaka av sig ett system där giriga politiker samarbetar med skrupelfria affärsmän.
I Belarus är situationen delvis annorlunda. Bara här kämpar man uttryckligen mot en ren diktatur.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis hela sommaren.
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.