Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-01 06:55

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/varlden/asma-al-assads-smycke-vacker-kritik-i-forsta-statsbesoket-under-kriget/

VÄRLDEN

Asma al-Assads smycke väcker kritik – i första statsbesöket under kriget

Asma och Bashar al-Assad besökte Förenade arabemiraten. Presidenthustruns dyrbara halssmycke väckte vrede bland syrier.
Foto: Syrian Presidency

Asma al-Assad, hustru till Syriens diktator, vill gärna framstå som att hon står på fattiga invånares sida.

Men hon bär gärna märkeskläder från lyxbutiker – och halssmycket hon hade på sig under sitt första statsbesök på tolv år gör att hon på nytt kritiseras.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.