Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-23 23:23

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/varlden/bibeln-tas-bort-fran-skolor-nar-ny-regel-slar-tillbaka-i-utah/

VÄRLDEN

Bibeln tas bort från skolor när ny regel slår tillbaka i Utah

Bibeln tas bort från klassrum och skolbibliotek där låg- och mellanstadieelever går i delstaten Utah.
Foto: Steve Griffin/AP

Bibeln tas bort från låg- och mellanstadieskolor i Utah i USA, efter att en förälder anmält boken för vulgaritet och våld. Anmälan är en protest mot att böcker med skildringar av våld och sexuella relationer är förbjudna i skolor.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.